«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ՀՀ Անկախության օրվան ընդառաջ տեղի է ունեցել Սարգիս Շնորհալու «Մեկնութիւն յոթ Կաթողիկէ թղթոց» աստվածաբանական և ձեռագրագիտական բացառիկ արժեք ունեցող աշխատությունը Մատենադարանին ընծայաբերելու արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանը, ՀՀ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, գործադիր մարմինների, գիտական հանրության ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ:
Այս տարվա հուլիսի 31-ին ՀՀ կառավարության նիստում ընդունվել է որոշում՝ շուրջ 93 մլն դրամ Մատենադարանին հատկացնելու վերաբերյալ, որով ձեռք է բերվել միջնադարի նշանավոր մատենագիր Սարգիս Շնորհալու «Մեկնութիւն յոթ Կաթողիկէ թղթոց» աստվածաբանական և ձեռագրագիտական բացառիկ արժեք ունեցող աշխատությունը (13-14-րդ դդ.): Մատենադարանի տնօրենության՝ ամիսներ տևած բանակցության արդյունքում հնարավոր է դարձել ձեռագիրը հանել աճուրդից և նվազեցնել նախնական գինը: Ձեռագրի մուտքը Մատենադարան կդառնա բացառիկ իրադարձություն բոլոր առումներով: Մեծադիր մատյանի մեկ թերթը պահվում էր Մատենադարանում և այսօրվա արարողությամբ այն զետեղվեց մատյանում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է այսօր ներկա գտնվել այս արարողությանն այն արձանագրմամբ, որ շատ կարևոր մի մատյան հանգրվանելու է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում: «Սա վերջին տարիներին կառավարության երկրորդ այսպիսի որոշումն է, իհարկե, Մատենադարանի միջնորդությամբ և հավաստիացմամբ, որ ձեռագիրն իսկապես ունի առանձնահատուկ նշանակություն։ Հասկանալիորեն, երբ այս նախադասությունը հնչում է, մենք չենք կարող երկար մտածել, և մեր մտածումները նրա մասին են, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է դառնա մեր ինքնության կարևորագույն հուշարձանների, մատյանների հանգրվանը, մենք առաջնորդվում ենք այն գաղափարաբանությամբ, որ մեր պետությունը մեր ինքնությունն է և մեր պետությունն է մեր ինքնությունը»,- ընդգծել է վարչապետը։
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ այսօրվա իրադարձությունն ուղիղ կապ ունի այդ հայեցակարգի իրականացման հետ, որովհետև ի սկզբանե, քրիստոնեության ընդունման ժամանակաշրջանում, դրանից առաջ, մեր պետությունն է պայմանավորել մեր ինքնությունը, բայց հետո մեր պատմության բոլորին հայտնի հանգամանքների բերումով՝ պետականության հանգման հետ մեր ինքնությունը, ըստ էության, սփռվել է ամբողջ աշխարհում։ «Եվ հիմա, երբ պետությունը և պետականությունը մեր գաղափարաբանության առանցքում է, ահա մեր պետությունը վերստին գտնում է մեր ինքնության առանցքի դերակատարումը, և հետևաբար, մեր ինքնության համար կարևորագույն հուշարձանները, այսպիսի մատյանները, ամենատարբեր նմուշներ պետք է հանգրվանեն մեր պետության մեջ, որովհետև մեր պետությունը պետք է լինի մեր ինքնության էպիկենտրոնը։ Ես ինչի՞ համար եմ սա ասում, որովհետև իհարկե այն, ինչ տեղի ունեցավ այստեղ, այս մատյանի կողքին գտնվելն ինքնին շատ հուզիչ և էմոցիոնալ պահ է, համոզված եմ բոլորիդ համար:
Բայց ուզում եմ ասել, որ այդ որոշումներն էմոցիոնալ որոշումներ չեն միայն, որովհետև դրանք գիտակցված որոշումներ են, և մենք հասկանում ենք, թե այդ հատկացումները պետական բյուջեից, որ արվում են, որոնք ի դեպ՝ նախապես հասկանալիորեն պլանավորված չեն եղել, ինչի համար են արվում»,- ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է՝ վերջերս հրապարակվել է Իրական Հայաստանի գեղագիտության հայեցակարգի նախագիծը և դրանից հետո շատ քննարկումներ են եղել։ Այդ ի՞նչ է, ի՞նչ է նշանակում Իրական Հայաստանի գեղագիտություն։ Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Իրական Հայաստանի գեղագիտություն նշանակում է, այդ թվում՝ այսօրվա իրադարձությունը և որ Հայաստանի Հանրապետությունը, այդ թվում՝ մեր մշակութային ինքնության, մեր գեղագիտական ինքնության էպիկենտրոնը և առանցքը պետք է լինի, և դա այն քաղաքականությունն է, որը Կառավարությունը վարում է։
«Ճիշտ է, ասվում է շնորհակալություն կառավարությանը, իհարկե որոշումները կայացնում է Կառավարությունը, բայց շատ դիպուկ է արտահայտությունը, որ իրականում, այդ թվում՝ այսօրվա համար պետք է այդ շնորհակալությունը ամբողջությամբ և անմնացորդ վերահասցեագրենք Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը վճարող քաղաքացիներին, որովհետև շնորհակալության խոսքերը, որոնք ուղղվում են կառավարությանը, ես դա ընկալում եմ պարզապես այդ բոլոր հարկատուներին, հարկ վճարողներին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանն՝ ավելացնելով, որ Կառավարությունն իրեն ընկալում է պարզապես այդ մարդկանց ներկայացուցիչ, որոնք էլ իրական շնորհակալության հասցեատերերն են: Վարչապետը շեշտել է՝ շնորհակալության բոլոր խոսքերը պետք է ուղղել Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը վճարող քաղաքացիներին, որովհետև նրանք են այսօրվա իրադարձության իրական հեղինակները և, ըստ էության, խոսքը վերաբերում է դահլիճում ներկա գործնականում եթե ոչ բոլոր մարդկանց, առնվազն մեծամասնությանը:
«Սկսած մեր հարգելի երաժիշտներից, ովքեր իրենց աշխատավարձերից եկամտային հարկ են վճարում և մեր մյուս ներկայացուցիչները, մի մասը որպես գործարարներ, մի մասը որպես գործավորներ մասնակիցն են, և առանց ավելորդ համեստության, ես իսկապես, անկեղծորեն այդպես եմ մտածում, որ այդ շնորհակալության իրական հասցեատերերը դուք եք և ես ուզում եմ ձեզ անկեղծորեն շնորհակալություն հայտնել այս մատյանը մեզ, ձեզ, Հայաստանի Հանրապետությանը նվիրելու և Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձնելու համար»,- իր խոսքը եզրափակել է վարչապետ Փաշինյանը։
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել ՀՀ անկախության տոնին նվիրված համերգ՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ:

Shnorhali's work, "Explanation of Seven Catholic Letters," was donated to the Matenadaran
A ceremony of presenting the theological and manuscript-based work of Sargis Shnorhali, "Meknutyun 7 Katoghike Tekhtots," to the Matenadaran, which has exceptional theological and manuscript value, was held at the "Aram Khachaturian" Concert Hall ahead of the RA Independence Day.
The event was attended by Prime Minister Nikol Pashinyan, President of the Constitutional Court Arman Dilanyan, President of the Supreme Judicial Council Artur Atabekyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan, Director of the Matenadaran Ara Khzmalyan, representatives of executive bodies, the scientific community, and ambassadors accredited to the Republic of Armenia.
On July 31 of this year, a decision was made at the RA Government session to allocate about 93 million drams to the Matenadaran, with which the theological and manuscript-based work of the prominent medieval manuscript writer Sargis Shnorhali, "Meknutyun 7 Katoghike Tekhtots" (13th-14th centuries), was acquired. As a result of months of negotiations with the Matenadaran Directorate, it became possible to remove the manuscript from the auction and reduce the initial price. The entry of the manuscript into the Matenadaran will be an exceptional event in all respects. One page of the great manuscript was kept in the Matenadaran and was added to the manuscript during today's ceremony.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that it is a great honor for him to be present at this ceremony today, as a significant manuscript will be placed in the Matenadaran, dedicated to Mesrop Mashtots. "This is the second such decision by the Government in recent years, of course, with the mediation of the Matenadaran and with the assurance that the manuscript really has a special significance. Understandably, when this sentence is heard, we cannot think for a long time. Our thoughts are centered on the fact that the Republic of Armenia should become the home of the most important monuments of our identity, namely, our manuscripts. We are guided by the ideology that our state is our identity. Our state is our identity," the Prime Minister emphasized.
According to the head of state, today's event is directly related to the implementation of this concept, because initially, during the period of the adoption of Christianity, before that, our state conditioned our identity. Still, then, due to circumstances known to everyone in our history, with the end of statehood, our identity, in fact, spread throughout the world. "And now, when the state and statehood are at the core of our ideology, our state is once again finding the role of the core of our identity, and therefore, the most important monuments for our identity, such as manuscripts and various samples, should be housed in our state, because our state should be the epicenter of our identity. Why am I saying this? Because, of course, what happened here, being next to this manuscript, is in itself a very moving and emotional moment, I am sure for all of you.
But I want to say that these decisions are not just emotional decisions, because they are conscious decisions, and we understand what these allocations from the state budget are for, which, by the way, were not clearly planned, what they are for," the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan reminded that the draft concept of the aesthetics of the Real Armenia was recently published, and there have been many discussions since then. What does the aesthetics of Real Armenia mean? The Head of State noted that the aesthetics of the Real Armenia means, including today's event, and that the Republic of Armenia, including our cultural identity, our aesthetic identity, should be the epicenter and axis, and that is the policy that the Government is pursuing.
"We indeed say thank you to the government, of course the government makes the decisions, but the expression is very apt that in reality, including for today, we should completely and unreservedly redirect that gratitude to the citizens working in the Republic of Armenia, creating results, paying taxes prescribed by law, because the words of gratitude that are addressed to the government, I perceive as simply all those taxpayers, tax payers," said Nikol Pashinyan, adding that the Government perceives itself simply as a representative of those people, who are the real recipients of gratitude. The Prime Minister emphasized that all words of appreciation should be addressed to the citizens working in the Republic of Armenia, creating results, paying taxes prescribed by law, because they are the real authors of today's event, and, in fact, the point is about practically, if not all, then at least the majority of people present in the hall.
"Starting with our esteemed musicians, who pay income tax from their salaries, and our other representatives, some as businessmen, some as employees, and without undue modesty, I truly, sincerely think that the real recipients of this gratitude are you, and I want to sincerely thank you for dedicating this book to us, to you, to the Republic of Armenia, and for returning it to the Republic of Armenia," Prime Minister Pashinyan concluded his speech.
A concert dedicated to the Independence Day of the Republic of Armenia was held next, performed by the National Philharmonic Orchestra of Armenia.