ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հարկ վճարողների ընթացիկ հսկողության հարկային տեսչություն-վարչության գլխավոր հարկային տեսուչը նշանակված հարկային ստուգման ընթացքում անհատ ձեռնարկատիրոջ օգտին ապօրինի գործողության և թողտվության համար կաշառք է ստացել, ինչպես նաև այլ հարկային տեսուչների հետ նախնական համաձայնությամբ՝ խմբի կազմում, իրենց ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործել են ի վնաս պետության օրինական շահերի:
Մասնավորապես՝ վերը նշված գլխավոր հարկային տեսուչը, պարզելով, որ բետոնի արտադրության ոլորտում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողին պատկանող արտադրամասում առանց աշխատանքային պայմանագրի փաստացի աշխատանքային գործունեություն են իրականացրել հարկային մարմնում գրավոր չձևակերպված անձինք, առկա իրավախախտումը չարձանագրելու և հետագայում ապօրինի համագործակցությունը նույն ձևով շարունակելու համար կաշառք է ստացել տնտեսվարողից։
Այնուհետև նույն պաշտոնատար անձը, գործելով խմբի կազմում, ստուգմանը ներգրավված 2 այլ հարկային տեսուչների հետ, կազմել և շրջանառության մեջ են դրել ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթուղթ, որում նշված ԱՁ-ում փաստացի աշխատող առնվազն 6 անձի՝ գրանցված աշխատող հանդիսանալու փաստը չի արձանագրվել: Արդյունքում՝ օրենքով սահմանված կարգով չեն կազմվել ընդհանուր 1․500․000 ՀՀ դրամի չափով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու ակտեր, չեն նշանակվել նույնչափ տուգանքներ, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է էական գույքային վնաս՝ չարձանագրված տուգանքի տեսքով։
Կաշառք ստանալու, ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց մեղադրանքներ են ներկայացրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով և 445-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Գլխավոր հարկային տեսուչի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը: Մեղադրանք է ներկայացվել նաև պաշտոնատար անձանց կաշառք տված տնտեսվարողին:
Քրեական նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Налоговые инспекторы обвиняются во взяточничестве
В рамках уголовного производства, инициированного по результатам оперативно-розыскных мероприятий Антикоррупционного комитета Армении, установлено, что главный налоговый инспектор Инспекции текущего контроля налогоплательщиков Комитета государственных доходов Армении получил взятку от индивидуального предпринимателя за незаконное действие и бездействие в его пользу во время назначенной налоговой проверки. Также, по предварительному сговору с другими налоговыми инспекторами, они в составе группы использовали свои служебные полномочия и связанное с ними влияние во вред законным интересам государства.
В частности, главный налоговый инспектор, выявив, что в цехе по производству бетона, принадлежащем хозяйствующему субъекту, фактическую трудовую деятельность осуществляли лица без заключённых трудовых договоров и не оформленные в налоговом органе, за нефиксирование правонарушения и дальнейшее продолжение незаконного сотрудничества в том же порядке получил взятку от предпринимателя.
Затем тот же должностное лицо, действуя в составе группы вместе с двумя другими налоговыми инспекторами, участвовавшими в проверке, составили и пустили в обращение документ, содержащий заведомо ложные сведения, в котором факт занятости как минимум 6 фактически работающих в ИП лиц не был зафиксирован как наличие зарегистрированных работников. В результате не были составлены акты о привлечении к административной ответственности на общую сумму 1 500 000 драмов, не были назначены штрафы на ту же сумму, чем государству был причинён существенный имущественный ущерб в виде нефиксированного штрафа.
По фактам получения взятки, злоупотребления служебными полномочиями и служебного подлога должностным лицам КГД Армении предъявлены обвинения по ч. 2 п. 3 ст. 435, ч. 2 п. 4 ст. 441 и ч. 2 ст. 445 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении главного налогового инспектора применён арест. Обвинение предъявлено также предпринимателю, давшему взятку должностным лицам.
Предварительное следствие завершено. Материалы дела с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору с ходатайством об их утверждении и направлении в суд.