Արսեն Թորոսյանը՝ անձնագրի մեջ դրվող կնիքի ձևի մասին
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկարներ է հրապարակել ու գրել․
«Որոշ ընդդիմադիր շրջանակներ նոր տեղեկատվական գրոհ են սկսել նախորդ հինգշաբթի օրը կառավարության կողմից ընդունված մի որոշման վերաբերյալ, որով սահմանվում է ՀՀ պետական սահմանի հատման ժամանակ անձնագրի մեջ դրվող կնիքի ձևը։
Նախ ուզում եմ ասել, որ աշխարհի շատ երկրներում սահմանահատման ժամանակ արդեն վաղուց կնիքներ չեն էլ դրվում անձնագրերում, նույնիկ մեր հարևան Վրաստանի հետ մենք էլ կարող ենք սահմանը հատել նույնականացման քարտով, առանց որևէ կնիքի, քանի որ սահմանահատումները ֆիքսվում են միայն էլեկտրոնային համակարգում։
Նոր կնիքների վրա բացի սահմանահատման վերաբերյալ տեղեկատվությունից այլ տեղեկություններ կամ նկարներ չեն լինելու, այդ թվում Արարատ լեռը, ինչպես աշխարհի գրեթե շատ երկրների սահմանահատման կնիքների վրա: Նաև կնիքի չափն է փոքրացվել, որ անձնագրերը ավելի երկար ծառայեն շատ ճամփորդողներին։ Իսկ որոշման հիմնավորումները շատ պարզ են՝ կնիքները համապատասխանեցվել են սահմանահատումներին ներկայացվող ժամանակակից պահանջներին, ինչպես նաև Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությանը։
Կից տեղադրում եմ որոշումով սահմանված կնիքների նոր ձևերը, ինչպես նաև իմ անձնագրի մեջ առկա տարբեր երկրների կնիքները, որպես ապացույց վերևում ասվածի։ Վստահ եմ, ձեզնից շատերը նույնպես ունեն այլ երկրների սահմանահատման կնիքներ իրենց անձնագրերում»։

Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян опубликовал на своей странице в Facebook фотографии и написал:
«Некоторые оппозиционные круги начали новую информационную атаку по поводу решения, принятого правительством, которым определяется форма печати, ставимой в паспорт при пересечении государственной границы РА.
Сначала хочу сказать, что во многих странах мира при пересечении границы уже давно вообще не ставят печати в паспорта, так же, как и с нашим соседом Грузией, мы тоже можем пересекать границу по идентификационной карте, без какой-либо печати, поскольку пересечения границы фиксируются только в электронной системе.
На новых печатях, кроме информации о пересечении границы, не будет никаких других сведений или изображений, в том числе горы Арарат, как на печатях при пересечении границы в большинстве стран мира. Также размер печати уменьшен, чтобы паспорта служили дольше часто путешествующим. Обоснования решения очень просты: печати приведены в соответствие с современными требованиями, предъявляемыми к фиксации пересечений границы, а также с идеологией «Реальной Армении».
Прилагаю новые формы печатей, установленные решением, а также печати разных стран, имеющиеся в моём паспорте, в качестве доказательства вышеизложенного. Уверен, многие из вас также имеют печати о пересечении границы других стран в своих паспортах».