Քննարկվել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծին առնչվող հարցեր
Սեպտեմբերի 12-ին Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նախարար Սարգսյանը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և ընդգծել խաղաղության հաստատման գործում ԱՄՆ-ի ունեցած նշանակալի դերը։ Բարձր է գնահատվել նաև ՀՀ-ԱՄՆ փոխըմբռնման երեք հուշագրերի ստորագրումը, որոնցով ՀՀ-ի համար բացվում են համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Արփինե Սարգսյանն անդրադարձել է նաև երկկողմ արդյունավետ համագործակցությանը՝ ընդգծելով հատկապես կազմակերպված հանցավորության, կիբեռհանցագործությունների և անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարը, կարևորել ոստիկանության բարեփոխումներին աջակցությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև կիբեռլաբորատորիա ստեղծելու շուրջ քննարկումների ընթացքը։
Բրենդան Հենրեհենը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, բարձր գնահատել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առկա սերտ գործընկերությունը և կարևորել Ներքին գործերի նախարարության հետ համագործակցությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել այն։
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահպանման սկզբունքների հիման վրա ներկայացված՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծին առնչվող հարցեր։

12 сентября министр внутренних дел Арпине Саргсян приняла делегацию во главе с руководителем Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента США Бренданом Хенрехеном.
Министр Саргсян, приветствуя гостей, подчеркнула важность предварительного подписания 8 августа при посредничестве США мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и отметила значительную роль США в установлении мира. Высоко была оценена также подписанная тройка меморандумов о взаимопонимании между Арменией и США, которые открывают новые возможности для сотрудничества.
Арпине Саргсян также затронула тему двустороннего эффективного сотрудничества, особо подчеркнув борьбу с организованной преступностью, киберпреступлениями и незаконной миграцией, а также важность поддержки реформ полиции. В этом контексте было выделено и обсуждение создания киберлаборатории.
Брендан Хенрехен поблагодарил за тёплый приём, высоко оценил существующее тесное партнёрство между Арменией и США и подчеркнул значимость сотрудничества с Министерством внутренних дел, выразив готовность продолжать его.
Стороны обсудили также вопросы, касающиеся проекта «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), представленного на основе принципов сохранения суверенитета и территориальной целостности Армении.