ՀՀ-ն մեծապես շահագրգռված է TRIPP հաղորդակցության ծրագրով. Պապոյան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը սեպտեմբերի 12-ին ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյի ավագ պաշտոնյա Բրենդան Հենրեհենին։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը և ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը։
Քննարկվել են ՀՀ և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնման և առևտրաշրջանառության ավելացման հեռանկարները։ Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը մի շարք առանցքային ոլորտներում՝ առևտուր և ներդրումներ, գյուղատնտեսություն և սննդի անվտանգություն, էներգետիկա, բարձր տեխնոլոգիաներ և նորարարություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ և թվային տնտեսություն, զբոսաշրջություն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության խորացման կարևորությունը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ ուղղված տնտեսական կապերի սերտացմանը, ներդրումային միջավայրի բարելավմանը և նոր նախաձեռնությունների խթանմանը։
Անդրադառնալով TRIPP հաղորդակցության ծրագրին ու ենթակառուցվածքներին՝ Գևորգ Պապոյանը շեշտել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է TRIPP հաղորդակցության ծրագրով և առաջարկել է այս նախագծերը զարգացնել PPP ձևաչափով՝ ապահովելով մասնավոր ներդրումների ներգրավում, ինչպես նաև նախաձեռնել ծրագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզի մշակում։
Մտքեր են փոխանակվել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ։ Այս համատեքստում Գևորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը ոչ միայն տնտեսական, այլև տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ամրապնդման նախագիծ է, որը կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցության խորացմանը և լարվածության նվազեցմանը։
Նախարարը նաև նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ամերիկյան փորձը և աջակցությունը ենթակառուցվածքների և սահմանային անվտանգության արդիականացման գործում։

On September 12, RA Minister of Economy Gevorg Papoyan received Brendan Hanrahan, Senior Official at the Bureau of European and Eurasian Affairs of the US Department of State. Deputy Minister Anushik Avetyan and US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Kristina Kvien were also present at the meeting.
The prospects for expanding economic cooperation and increasing trade turnover between the Republic of Armenia and the United States were discussed. The development of bilateral relations in several key areas was discussed, including trade and investment, agriculture and food security, energy, high technologies and innovation, information technology and the digital economy, and tourism.
During the meeting, the parties emphasized the importance of deepening mutually beneficial cooperation between the two countries. They expressed their willingness to continue joint work aimed at strengthening economic ties, improving the investment environment, and promoting new initiatives.
Referring to the TRIPP communication program and infrastructure, Gevorg Papoyan stressed that Armenia is very interested in the TRIPP communication program and proposed to develop these projects in the PPP format, ensuring the attraction of private investments, as well as to initiate the development of a roadmap for the implementation of the program.
They exchanged views on the “Crossroads of Peace” project. In this context, Gevorg Papoyan emphasized that the “Crossroads of Peace” is not only an economic project, but also a project to strengthen regional peace and stability, which will contribute to the deepening of regional cooperation and the reduction of tensions.
The Minister also noted that Armenia attaches great importance to American experience and assistance in the modernization of infrastructure and border security.