ՀՀ-ն մեծապես շահագրգռված է TRIPP հաղորդակցության ծրագրով. Պապոյան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը սեպտեմբերի 12-ին ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյի ավագ պաշտոնյա Բրենդան Հենրեհենին։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը և ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը։
Քննարկվել են ՀՀ և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնման և առևտրաշրջանառության ավելացման հեռանկարները։ Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը մի շարք առանցքային ոլորտներում՝ առևտուր և ներդրումներ, գյուղատնտեսություն և սննդի անվտանգություն, էներգետիկա, բարձր տեխնոլոգիաներ և նորարարություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ և թվային տնտեսություն, զբոսաշրջություն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության խորացման կարևորությունը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ ուղղված տնտեսական կապերի սերտացմանը, ներդրումային միջավայրի բարելավմանը և նոր նախաձեռնությունների խթանմանը։
Անդրադառնալով TRIPP հաղորդակցության ծրագրին ու ենթակառուցվածքներին՝ Գևորգ Պապոյանը շեշտել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է TRIPP հաղորդակցության ծրագրով և առաջարկել է այս նախագծերը զարգացնել PPP ձևաչափով՝ ապահովելով մասնավոր ներդրումների ներգրավում, ինչպես նաև նախաձեռնել ծրագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզի մշակում։
Մտքեր են փոխանակվել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ։ Այս համատեքստում Գևորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը ոչ միայն տնտեսական, այլև տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ամրապնդման նախագիծ է, որը կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցության խորացմանը և լարվածության նվազեցմանը։
Նախարարը նաև նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ամերիկյան փորձը և աջակցությունը ենթակառուցվածքների և սահմանային անվտանգության արդիականացման գործում։

Армения весьма заинтересована в программе коммуникаций TRIPP․ Папоян
Министр экономики РА Геворг Папоян 12 сентября принял старшего чиновника Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента США Брендана Хенрехена. На встрече также присутствовали заместитель министра Анушик Аветян и чрезвычайный и полномочный посол США в РА Кристина Квин.
Обсуждались перспективы расширения экономического сотрудничества между РА и США и увеличения торгового оборота. Было затронуто развитие двусторонних отношений в ряде ключевых сфер: торговля и инвестиции, сельское хозяйство и продовольственная безопасность, энергетика, высокие технологии и инновации, информационные технологии и цифровая экономика, туризм.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность углубления взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами и выразили готовность продолжить совместную работу, направленную на укрепление экономических связей, улучшение инвестиционной среды и стимулирование новых инициатив.
Касаясь программы коммуникаций и инфраструктуры TRIPP, Геворг Папоян подчеркнул, что Армения весьма заинтересована в программе TRIPP и предложил развивать эти проекты в формате PPP, обеспечивая привлечение частных инвестиций, а также инициировать разработку дорожной карты реализации программы.
Были обменены мнениями вокруг проекта «Перекрёсток мира». В этом контексте Геворг Папоян подчеркнул, что «Перекрёсток мира» — это не только экономический проект, но и проект укрепления регионального мира и стабильности, который будет способствовать углублению регионального сотрудничества и снижению напряжённости.
Министр также отметил, что Армения придаёт значение американскому опыту и поддержке в деле модернизации инфраструктур и пограничной безопасности.