Կանադայում գրանցված նորաբաց կայքերից մեկը սեպտեմբերի 10-ին տեղեկություն է տարածել, թե ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականի սեպտեմբերին կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանի օժանդակությամբ 17,1 մլն դոլար արժողությամբ գերշքեղ առանձնատուն է ձեռք բերել Օնտարիո նահանգի էլիտար թաղամասերից մեկում։
Աղբյուրը, հղում անելով Կանադայի անշարժ գույքի գործակալների ասոցիացիայի իր աղբյուրներին, մասնավորապես, նշել է, որ Միսիսոգա կոչվող թաղամասում տեղակայված և որպես Սուրբ Գևորգի առանձնատուն հայտնի գույքը գնել է ինչ-որ Shell Company, որը, ըստ կայքի պնդման, քողարկում է իրական գնորդ Փաշինյանին։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է այս լուրն ու այն տարածած աղբյուրը։
Ի՞նչ է հայտնի առանձնատան վաճառքից
Google maps-ի որոնումները ցույց տվեցին, որ Սուրբ Գևորգի առանձնատունը տեղակայված է կանադական Օնտարիո նահանգի Միսիսոգա թաղամասում։
Ըստ կանադական բաց աղբյուրների, նշված առանձնատունն իսկապես վաճառվել է 2024 թվականի սեպտեմբերին՝ 17,1 մլն դոլարով։ Միևնույն ժամանակ, սակայն, դրա վաճառքով զբաղված Sam McDadi անշարժ գույքի գործակալությունը չի հաստատում պնդումը, որ առանձնատունը գնվել է որևէ կազմակերպության կողմից։ Ընդհակառակը, չբացահայտելով գնորդի անուն ազգանունը՝ գործակալությունը հայտնում է, որ վերջինս գործարար է։
Ավելին՝ կանադական Real Estate ամսագրին գործակալության ղեկավար Սամ ՄըքԴադին հայտնել է, որ ստացել է երկու առաջարկ՝ մեկը Մեծ Տորոնտոյի տարածքից մի գնորդից, մյուսը՝ իր հաճախորդից՝ «մի հաջողակ գործարարից, որն ապրել էր Դուլթոն պողոտայից ոչ հեռու և ծանոթ էր գույքին»։
Գույքը վաճառվել է հենց նրան։
Փաստացի, բաց աղբյուրները հերքում են նորաբաց կայքի պնդումը, թե գույքը վաճառվել է կազմակերպության, որի հետևում էլ քողարկվել է Փաշինյանը։ Միևնույն ժամանակ, գործարքի հեղինակը նշում է, որ գնորդը կանադացի գործարար է։
Ընդգծենք՝ հոդվածում չկան Փաշինյանին վերագրվող գործարքն ապացուցող փաստաղթեր կամ հետաքննական այլ նյութեր։
Մի քանի օրական կայքը Тhe Times of Canada է ձևանում
Լուրը տարածած կայքը, որ գրանցվել է timescanada.ca դոմեյնով, ընդամենը մի քանի օրական է․ ըստ WHOIS հարթակի, այն գրանցվել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 4-ին, որից օրեր անց էլ հրապարակել է վերոհիշյալ հոդվածը։
Հատկանշական է, որ նորաբաց կայքը կրկնօրինակել է իրական The Times of Canada ԶԼՄ-ն, որը գրանցված է thetimesofcanada.com դոմեյնով։
Նորաբաց կայքը, փաստացի, տեղադրել է Тhe Times of Canada լրատվամիջոցի նույնական անունը, նմանակել է կայքի ինտերֆեյսը (ձևավորումն ու գույները)՝ ընթերցողներին շփոթեցնելու նպատակով։
FIP.am-ը նախկինում անդրադարձել է կեղծ տեղեկություններ տարածող նորաբաց կայքերին, որոնք կիրառում են Doppelgänger-ի մեթոդը․ եզրույթը թարգմանաբար նշանակում է իրական մարդու կրկնօրինակ, սակայն թվային, տեղեկատվական համատեքստում այն ունի կեղծ, նմանակ կայքի կամ դոմեյնի նշանակություն։
Ինչպես է աշխատում այս մեթոդը․ նախ, փորձում են մոլորեցնել ընթերցողին: Ստեղծվում է կեղծ կայք, որի դոմեյնը կամ անունը շատ նման են իրական լրատվամիջոցի անվանը, օրինակ՝ BBC News-ին, սակայն իրականում այն կարող է լինել bcb-news.com, կամ France 24, բայց իրականում՝ courrierfrance24.com։ Ապա օգտագործվում է նույն կամ նման լոգոն, դիզայնը, լեզուն, որպեսզի ընթերցողի համար տարբերությունն աննկատ մնա։
Հաջորդիվ, դրանք բնականաբար տարածում են ապատեղեկատվություն և շատ հաճախ ակտիվանում են կարևոր քաղաքական հանրային իրադարձությունների ընթացքում՝ ընտրություններ, պատերազմներ, բնապահպանական կամ քաղաքական զգայուն այլ թեմաներ։
Ապատեղեկատվություն տարածող ռեսուրսը որպես հոդվածի հեղինակ է ներկայացրել կանադական Glob News հեղինակավոր լրատվամիջոցի մեկնաբան Շոն Պրեվիլին՝ օգտագործելով նրա լրագրողական պրոֆիլի լուսանկարը։
Ո՞ր աղբյուրներն են տարածել լուրը
FIP.am-ի մշտադիտարկումը ցույց տվեց, որ տեսանյութը տարածել է ադրբեջանական Haqqin.az քարոզչական ռեսուրսը, ինչպես նաև սոցիալական մեդիայի բազմաթիվ օգտահաշիվներ, այդ թվում նաև՝ ռուսամետ քարոզչությամբ զբաղվողներ (1,2 )։

Фейковый сайт The Times of Canada приписал Пашиняну сделку по покупке особняка за 17,1 млн долларов
Один из недавно зарегистрированных сайтов в Канаде 10 сентября распространил информацию о том, что премьер-министр Армении Никол Пашинян якобы в сентябре 2024 года с помощью канадо-армянской актрисы Арсинэ Ханджян приобрёл роскошный особняк стоимостью 17,1 млн долларов в одном из элитных районов провинции Онтарио.
Источник, ссылаясь на Ассоциацию риелторов Канады, заявил, что расположенный в районе Миссисога особняк, известный как «дом Святого Георгия», был куплен некой Shell Company, которая якобы скрывала настоящего покупателя — Пашиняна.
«Платформа проверки фактов» изучила эту новость и её источник.
Что известно о продаже особняка
Поиск в Google Maps показал, что особняк Святого Георгия действительно находится в районе Миссисога, Онтарио. Согласно канадским открытым источникам, особняк действительно был продан в сентябре 2024 года за 17,1 млн долларов. Однако агентство недвижимости Sam McDadi, занимавшееся сделкой, не подтверждает, что покупателем была какая-либо компания. Напротив, агентство, не раскрывая имени покупателя, сообщает, что это бизнесмен.
Более того, глава агентства Сэм МакДади в интервью канадскому журналу Real Estate отметил, что получил два предложения: одно от покупателя из Большого Торонто и другое от своего клиента — «успешного бизнесмена, который жил недалеко от Далтон-стрит и был знаком с этим домом». В итоге сделка состоялась именно с ним.
Таким образом, открытые источники опровергают утверждение, что покупка была оформлена на компанию, за которой якобы скрывался Пашинян. Напротив, речь идёт о канадском бизнесмене. При этом в статье нет никаких документов или расследований, подтверждающих причастность Пашиняна.
Фейковый сайт, выдающий себя за The Times of Canada
Сайт, распространивший новость, зарегистрирован на домене timescanada.ca и существует всего несколько дней: по данным WHOIS, он был зарегистрирован 4 сентября 2025 года, а спустя несколько дней опубликовал указанный материал.
При этом сайт фактически копирует реальное СМИ The Times of Canada, зарегистрированное на домене thetimesofcanada.com: совпадает название, имитированы интерфейс, оформление и цветовая гамма, чтобы ввести читателей в заблуждение.
Подобные ресурсы используют метод Doppelgänger — создание поддельного «двойника» реального СМИ или домена. Для этого берут очень похожее название, например, вместо BBC News может быть bcb-news.com, или вместо France 24 — courrierfrance24.com. Далее имитируют логотип, дизайн и язык, чтобы разница осталась незамеченной. После этого распространяют дезинформацию, особенно во время политически значимых событий — выборов, войн, экологических и иных кризисов.
В данном случае ресурс указал в качестве автора статьи журналиста Glob News Шона Превила, использовав его фото с профиля, что также является фальсификацией.
Кто распространил новость
По данным мониторинга FIP.am, этот материал был опубликован азербайджанским пропагандистским ресурсом Haqqin.az, а также активно распространялся в соцсетях, в том числе аккаунтами, занимающимися пророссийской пропагандой.