ՊՆ-ն առաջարկում է կրճատել պարտադիր զինծառայության ժամկետը
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծ, որով առաջարկվում է պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը սահմանել 18 ամիս:
Նախագծի համաձայն՝ փոփոխությունը կկիրառվի 2026 թվականի ամառային զորակոչից սկսած:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրով նախատեսվել է պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետի կրճատում՝ պայմանագրային ծառայության ծավալների ավելացման հաշվին: Պաշտպանության նախարարությունը նպատակահարմար է համարել շարքային կազմի համար գործող 24-ամսյա պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 2026 թվականի ամառային զորակոչից կրճատել 6 ամսով՝ սահմանելով 18 ամսվա ժամկետ:

The government proposes to shorten the period of compulsory military service
The Ministry of Defense of the Republic of Armenia has submitted for public discussion a draft amendment to the Law "On Military Service and the Status of a Serviceman", which proposes to set the mandatory military service period at 18 months.
According to the draft, the amendment will be applied starting from the summer conscription of 2026.
The justification states that the RA Government's 2021-2026 program provides for a reduction in the mandatory military service period due to an increase in the volume of contract service. The Ministry of Defense considered it appropriate to reduce the current compulsory 24-month military service period for ordinary personnel by 6 months from the summer conscription of 2026, setting a period of 18 months.