Գործադիրն այսօրվա նիստում հավանության արժանացրեց Կառավարության որոշման նախագիծ, համաձայն որի 2026 թվականին «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP 17) կանցկացվի «Մերիդիան» էքսպոկենտրոնում։
Այդ նպատակով «Մերիդիան Հոլդինգ» ՓԲԸ–ի հետ ՀՀ կառավարությունը կկնքի ծառայությունների մատուցման պետական գնման պայմանագիր։
Միջոցառումը բարձր մակարդակով ապահովելու նպատակով ՀՀ 2025 թվականի պետական բյուջեում կկատարվի վերաբաշխում և 5775.0 մլն դրամը կուղղվի «COP 17» համաժողովի կազմակերպմանը։ Գումարը կծախսվի «Մերիդիան» էքսպոկենտրոնում տարածքների վերանորոգման, կառուցման և բարեկարգման աշխատանքների վրա` ամբողջ տարածքը համապատասխանեցնելով վերոնշյալ միջոցառումը «Մերիդիան» էքսպոկենտրոնում բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ այցելել էինք «Մերիդիան» էքսպո կենտրոն՝ դիտարկելու կենտրոնի ենթակառուցվածքների և ծառայությունների մատչելիությունն ու համապատասխանությունն ապահովելուն ուղղված աշխատանքները, կենտրոնի շենքային, նախագծային և ինժեներատեխնիկական հնարավորությունները, ինչպես նաև ծանոթանալու համաժողովի անցկացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ձևավորման վերաբերյալ մասնագիտական առաջարկներին։

На заседании правительства сегодня было одобрено проект решения, согласно которому в 2026 году Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP 17) пройдёт в экспоцентре «Меридиан».
С этой целью правительство РА заключит государственный договор о закупке услуг с ЗАО «Меридиан Холдинг».
Для обеспечения проведения мероприятия на высоком уровне в государственном бюджете РА на 2025 год будет произведено перераспределение, и 5775,0 млн драмов будет направлено на организацию конференции «COP 17». Средства будут израсходованы на ремонт, строительство и благоустройство помещений в экспоцентре «Меридиан», чтобы вся территория соответствовала требованиям для организации данного мероприятия на высоком уровне.
Ранее вместе с премьер-министром Николом Пашиняном была осуществлена поездка в экспоцентр «Меридиан» для ознакомления с доступностью и соответствием инфраструктуры и услуг, а также с архитектурными, проектными и инженерно-техническими возможностями центра и профессиональными предложениями по формированию необходимой инфраструктуры для проведения конференции.