ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ՝ տեղում ծանոթանալու տարածքում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքին: Նախարարին ուղեկցել է ԿԳՄՍ նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը:
Աշխատանքի ընթացքը ներկայացրել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը, հուշահամալիրի հիմնանորոգման ճարտարապետական խմբի անդամները՝ նախագծի համահեղինակ Սաշուր Քալաշյանի գլխավորությամբ, շինարարությունն իրականացնող կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչներ, պատասխանատու պաշտոնյաներ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանին ներկայացվել է թանգարանի, թանգարանի վարչական հատվածի տանիքների առկա վիճակը, նորոգման ընթացքը, հստակեցվել են շինարարական աշխատանքների ավարտի ժամկետները: Նախարարը շեշտել է՝ հիմնանորոգման ընթացքում թանգարանի աշխատանքը պետք է ապահովվի անխաթար:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև ընդգծել է մասնագետների հետևողական ջանքերի կարևորությունը՝ աշխատանքները որակյալ և ժամանակին իրականացնելու նպատակով:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян посетила Мемориал и Музей-институт Геноцида армян, чтобы на месте ознакомиться с ходом капитального ремонта на территории. Министра сопровождала генеральный секретарь Министерства образования, науки, культуры и спорта Асмик Акопян.
Ход работ представили директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян, члены архитектурной группы капитального ремонта мемориала во главе с соавтором проекта Сашуром Калашяном, представители подрядной организации, осуществляющей строительство, и ответственные должностные лица.
Министру Жанне Андреасян была представлена информация о текущем состоянии крыш музея и административной части музея, о ходе ремонта, уточнены сроки завершения строительных работ. Министр подчеркнула, что во время капитального ремонта работа музея должна быть обеспечена бесперебойно.
Жанна Андреасян также отметила важность последовательных усилий специалистов для качественного и своевременного выполнения работ.