Գերիների խնդիրը քննարկվում է ադրբեջանական կողմի հետ շփումներում. ԱԳՆ
«Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդառված  քաղաքացիների խնդրի հասցեագրումը շարունակում է գտնվել ՀՀ ԱԳ նախարարության ուշադրության կենտրոնում, առաջին հերթին՝ ադրբեջանական կողմի հետ շփումներում ակնկալելով դրական հանգուցալուծում»,-ի պատասխան Radar Armenia-ի հարցմանը՝ պատասխանել են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Ըստ ԱԳՆ-ի՝ թեման և հնարավոր լուծումները քննարկվում են նաև միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումների թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում, ինչպես նաև պարբերաբար հանդիպումներ են տեղի ունենում գերիների, անհայտ կորած և բռնի անհետացած անձանց հարազատների, միջազգային մի շարք կառույցների, այդ թվում՝ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի պատվիրակության հետ։
Radar Armenia-ն հետաքրքրվել էր, թե Ադրբեջանում ԿԽՄԿ պատվիրակության գործունեության դադարեցումից հետո ինչպես է շարունակվելու պահպանել կապը Բաքվում պահվող հայ գերիների հետ։
Ըստ ԱԳՆ-ի՝ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները հրապարակայնորեն նշեն են, որ շարունակելու են համագործակցել Ադրբեջանի հետ՝ աջակցելու միջազգային հումանիտար իրավունքով հովանավորվող անձանց։
ԱԳՆ-ի պատասխանի մեջ նաև նշված է, որ նախարար Արարատ Միրզոյանը միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումներում մշտապես բարձրաձայնում է հայ ռազմագերիների ազատ արձակման խնդիրը, իսկ «Խաղաղության համաձայնագրի» նախաստորագրումը և, հետագայում, ստորագրումը նպաստավոր միջավայր կստեղծի հումանիտար խնդիրների առավել արդյունավետ հասցեագրման համար
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի կառավարության որոշմամբ՝ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) 2025թ․ սեպտեմբերի 3-ից դադարեցրել է իր պատվիրակության գործունեությունը Ադրբեջանում։

"Addressing the issue of Armenian prisoners of war and hostages illegally held in Azerbaijan continues to be the focus of the RA Foreign Ministry's attention, first of all, in contacts with the Azerbaijani side, expecting a positive outcome," the RA Foreign Ministry responded to Radar Armenia's inquiry.
According to the Foreign Ministry, the topic and possible solutions are also discussed at meetings with international partners, both bilaterally and multilaterally, and regular meetings are held with relatives of prisoners of war, missing and forcibly disappeared persons, and several international organizations, including the delegation of the International Committee of the Red Cross.
Radar Armenia was interested in how contact with Armenian prisoners of war held in Baku will continue after the termination of the ICRC delegation's activities in Azerbaijan.
According to the Foreign Ministry, ICRC representatives publicly stated that they will continue to cooperate with Azerbaijan to support persons protected by international humanitarian law.
The Foreign Ministry's response also states that Minister Ararat Mirzoyan constantly raises the issue of the release of Armenian prisoners of war in meetings with international partners, and the initialing and, later, signing of the "Peace Agreement" will create a favorable environment for more effective addressing of humanitarian issues.
Let us recall that by the decision of the Azerbaijani government, the International Committee of the Red Cross (ICRC) has suspended the activities of its delegation in Azerbaijan from September 3, 2025."