Ուրուգվայը մշտապես եղել է Հայաստանի բարեկամ երկիրը․ փոխնախարար
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկա է եղել Ուրուգվայի անկախության 200-ամյակին նվիրված է «Uruguay Tango Trío» միջոցառմանը: Մասնակցել են նաև ՀՀ-ում Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության դեսպան Սիլվանա Լեսկա Բարոլինը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհավորել է Ուրուգվայի ժողովրդին և կառավարությանը՝ անկախության հռչակման 200-ամյակի կապակցությամբ՝ մաղթելով խաղաղություն և հաջողություններ։
«Արդեն երկու դար է՝ ինչ Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությունը կառուցում է իր ճանապարհը՝ հիմնվելով համընդհանուր արժեքների, մարդու իրավունքների և արդարության վրա։ Չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ Ուրուգվայը մշտապես եղել է Հայաստանի բարեկամ երկիրը․ մեր երկու ժողովուրդների միջև առանձնահատուկ ջերմություն և փոխադարձ հարգանք կա:
Վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերը շարունակելու են խորանալ՝ հենվելով փոխադարձ հարգանքի և մշակութային երկխոսության վրա։
Մեզ համար մեծ պատիվ է այս հոբելյանական օրը նշել Հայաստանում՝ մի երկրում, որի ժողովուրդը հրաշալի գիտի անկախության արժեքը և դրա պահպանման դժվարությունը:
Մեծ պատիվ է նաև այսօր հյուրընկալել բացառիկ կատարողների, որոնք իրենց արվեստով միավորում են երկու ժողովուրդների սրտերը՝ ընդգծելով մշակույթի և երաժշտության համամարդկային ուժը»,- մասնավորապես նշել է նա։
Միջոցառմանը կատարումներով հանդես են եկել ուրուգվայահայ երաժիշտ, դաշնակահար և դիրիժոր Ալվարո Հակոբյանը, տանգոյի երգչուհի Նատալիա Բոլանին և բանդոնեոնահար և կոմպոզիտոր Նեստոր Վասը։
Ուրուգվայի անկախության 200-ամյակին նվիրված միջոցառումները կանցկացվեն սեպտեմբերի 5-10-ը՝ ընդգրկելով նաև ՀՀ մարզերը:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян присутствовал на мероприятии «Uruguay Tango Trío», посвящённом 200-летию независимости Уругвая. В нём также приняли участие посол Восточной Республики Уругвай в Армении Силвана Леска Баролин и другие официальные лица, сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта.
Артур Мартиросян поздравил народ и правительство Уругвая с 200-летием провозглашения независимости, пожелав мира и успехов.
«Уже два века Восточная Республика Уругвай идёт своим путём, опираясь на универсальные ценности, права человека и справедливость. Несмотря на географическую удалённость, Уругвай всегда был дружественной страной для Армении. Между нашими народами существует особое тепло и взаимное уважение.
Уверен, что дружественные связи между нашими народами будут продолжать углубляться, опираясь на взаимное уважение и культурный диалог. Для нас большая честь отмечать этот юбилейный день в Армении – в стране, народ которой прекрасно знает ценность независимости и трудности её сохранения. Большая честь также принимать сегодня выдающихся исполнителей, которые своим искусством объединяют сердца двух народов, подчёркивая универсальную силу культуры и музыки», – отметил он.
На мероприятии выступили уругвайско-армянский музыкант, пианист и дирижёр Альваро Акопян, певица танго Наталия Болани и бандонеонист и композитор Нестор Вас.
Мероприятия, посвящённые 200-летию независимости Уругвая, пройдут с 5 по 10 сентября, охватив также регионы Армении.