Օգոստոսի 31-ին Կոտայքի մարզի Արզական գյուղի հարակից սարում բռնկված խոտածածկույթի հրդեհը պահանջել է Էկոպարեկային ծառայության արագ արձագանքն ու լայնածավալ գործողությունները, հայտնում են ՇՄ նախարարության Էկոպարեկային ծառայությունից։
Հրդեհի վայրում անմիջապես աշխատել են շրջակա միջավայրի նախարարության Էկոպարեկային ծառայության, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Հրազդանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի և ՆԳՆ փրկարար ծառայության համատեղ ուժերը։
Անհապաղ դեպքի վայր են ժամանել Էկոպարեկային ծառայության պետ Վլադիմիր Կիրակոսյանը և տեղակալ Մուրադ Նուրիջանյանը։ Ներգրավված են եղել նաև Էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության ղեկավար կազմը և վարչության ողջ անձնակազմը։
Էկոպարեկային ծառայության և գործընկերների համակարգված գործողությունների շնորհիվ հաջողվել է կանխել կրակի տարածումը դեպի բնակելի տներ։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին Էկոպարեկային ծառայության հետ համատեղ ներգրավված էին նաև ՆԳՆ փրկարար ծառայության շուրջ 100 ծառայող և Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատակիցները։
Ըստ նախնական տվյալների՝ տուժածներ չեն արձանագրվել։
Հրդեհաշիջման գործողությունները շարունակվում են և Էկոպարեկային ծառայության ղեկավար կազմը շարունակում է վերահսկել ու համակարգել տեղում իրականացվող աշխատանքները։

31 августа пожар на покрытой травой территории на прилегающей к селу Арзакан Котайкской области горной местности потребовал быстрого реагирования и масштабных действий Службы экопатрулирования, сообщают из Службы экопатрулирования Министерства охраны природы.
На месте пожара незамедлительно работали совместные силы Службы экопатрулирования Министерства охраны природы, филиала «Разданское лесное хозяйство» ГНКО «Айантар» и Спасательной службы МВД. На место происшествия немедленно прибыли начальник Службы экопатрулирования Владимир Киракосян и заместитель Мурад Нуриджанян.
Также были задействованы руководящий состав и весь персонал Котайкского и Гегаркуникского областных управлений Службы экопатрулирования. Благодаря скоординированным действиям Службы экопатрулирования и партнеров удалось предотвратить распространение огня в направлении жилых домов. В работах по тушению пожара совместно со Службой экопатрулирования были задействованы также около 100 сотрудников Спасательной службы МВД и работники Армяно-российского центра гуманитарного реагирования.
По предварительным данным, пострадавших не зарегистрировано. Работы по тушению пожара продолжаются, а руководящий состав Службы экопатрулирования продолжает контролировать и координировать проводимые на месте работы. В дальнейшем мы сообщим дополнительную информацию о развитии событий.