ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 31-ը հայտարարում է արտադպրոցական ուսումնական հաստատությունների մանկավարժական աշխատողների կամավոր ատեստավորման հայտերի ընդունելություն։
Գործընթացը կիրականացվի համաձայն ՀՀ կառավարության 2023 թվականի մարտի 2-ի «Պետական կամ համայնքային կազմակերպությունների արտադպրոցական ծրագրեր իրականացնող մանկավարժական աշխատողների կամավոր ատեստավորման և ՀՀ պետական բյուջեից լրավճարի տրամադրման կարգը սահմանելու մասին» N 269-Ն որոշման:
Ատեստավորմանը կարող են մասնակցել նաև պետական և համայնքային մանկապատանեկան ստեղծագործական և գեղագիտական կենտրոններում, մշակույթի տներում դասավանդող մանկավարժական աշխատողները։
Ատեստավորումն, ըստ ուղղությունների, իրականացվում է թեստավորման եղանակով: Անկախ դասավանդած ուղղությունների քանակից՝ մանկավարժական աշխատողը տվյալ տարում կարող է ատեստավորման հայտ ներկայացնել միայն մեկ ուղղությամբ՝ իր ընտրությամբ։
Ատեստավորմանը մասնակցելու համար մանկավարժական աշխատողները հայտերը ներկայացնում են Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի էլեկտրոնային մատյանում (at.emis.am) մինչև հոկտեմբերի 31-ը՝ ժամը 18:00-ը, և ստանում հաղորդագրություն՝ հայտն ընդունված լինելու վերաբերյալ:

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА с 1 сентября по 31 октября 2025 года объявляет прием заявок на добровольную аттестацию педагогических работников внешкольных образовательных учреждений.
Процесс будет осуществляться в соответствии с решением правительства РА от 2 марта 2023 года №269-Н «Об утверждении порядка добровольной аттестации педагогических работников внешкольных программ государственных или коммунальных организаций и предоставления дополнительной оплаты из госбюджета РА».
К аттестации могут присоединиться также педагогические работники, преподающие в государственных и коммунальных центрах детского и юношеского творчества, эстетических центрах и домах культуры.
Аттестация проводится по направлениям в форме тестирования. Независимо от количества преподаваемых направлений, педагогический работник в текущем году может подать заявку только по одному направлению — по своему выбору.
Для участия в аттестации педагоги должны подать заявки в электронном журнале Информационной системы управления образованием (at.emis.am) до 31 октября, 18:00, и получить уведомление о принятии заявки.