Դիվանագիտական ծառայության բարեփոխումները՝ ուշադրության կենտրոնում
Կապանում ընթացող դեսպանաժողովի շրջանակներում օգոստոսի 27-ին քննարկվել են ՀՀ դիվանագիտական ծառայության կազմակերպման, այդ թվում՝ իրավական, ֆինանսական, վարչատնտեսական, հյուպատոսական բնույթի հարցեր: Հատուկ անդրադարձ է կատարվել դիվանագիտական ծառայության կատարելագործմանն ու արդիականացմանն ուղղված նախաձեռնություններին:
ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը ներկայացրել է զեկույց նախորդ՝ 2024 թվականի դեսպանաժողովից ի վեր իրականացված աշխատանքների և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ։ Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել դիվանագիտական ծառայության կատարելագործման նպատակով իրականացված և ծրագրվող բարեփոխումներին։
Ի թիվս այլ նախաձեռնությունների, անդրադարձ է կատարվել «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքում և այլ կարգավորումներում առաջարկվող փոփոխություններին։

Diplomatic service reforms in the spotlight
Within the framework of the Embassy Conference in Kapan, on August 27, issues related to the organization of the RA diplomatic service, including legal, financial, administrative, and consular matters, were discussed. Special attention was paid to initiatives aimed at improving and modernizing the diplomatic service.
Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs David Karapetyan presented a report on the work carried out since the previous Embassy Conference in 2024, as well as upcoming activities. Minister Mirzoyan discussed the reforms implemented and those planned to improve the diplomatic service.
Among other initiatives, the proposed amendments to the Law “On Diplomatic Service” and other regulations were discussed.