ՀՀ-ն և Միացյալ Թագավորությունը ռազմավարական գործընկերություն հաստատեցին
2025թ. օգոստոսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի և Անդրծովային տարածքների պետնախարար Սթիվեն Դաութին Երևանում անցկացրեցին Հայաստան - Միացյալ Թագավորություն ռազմավարական երկխոսության երկրորդ փուլը:
Հիմք ընդունելով 2023 թվականին Լոնդոնում անցկացված Ռազմավարական երկխոսության անդրանիկ հանդիպումը՝ երկու կողմերը գնահատել են ձեռք բերված առաջընթացը և վերահաստատել են բարձր մակարդակի պարբերական շփումների կարևորությունը՝ Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն երկկողմ գործընկերության հետագա ամրապնդման և ընդլայնման համար։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց վճռական հանձնառությունը տարածաշրջանային և գլոբալ մակարդակներում ժողովրդավարությանը, իրավունքի գերակայությանը և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը՝ խարսխված ընդհանուր արժեքների, միջազգային իրավունքի, ժողովրդավարական սկզբունքների և կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի հարգանքի վրա:
Հայաստանյան կողմը ներկայացրել է երկրում ընթացող ժողովրդավարական վերափոխումները՝ ներառյալ ժողովրդավարության ամրապնդմանը, իրավունքի գերակայության առաջմղմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն միջոցառումների ընդլայնմանն ուղղված ջանքերը: Միացյալ Թագավորությունը բարձր է գնահատել Հայաստանի առաջընթացը և վերահաստատել իր աջակցությունը նշյալ բարեփոխումների շարունակականությանը:
Կողմերը համաձայնել են բարձրացնել հարաբերությունները Ռազմավարական գործընկերության մակարդակի: Կողմերը քննարկել են անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը, այդ թվում՝ ապագայում բարձր մակարդակի շփումները, պաշտպանության հարցերով ռազմական կցորդների փոխանակումը և առավել սերտ համագործակցությունը կիբեռանվտանգության և հիբրիդային սպառնալիքների հակազդման ոլորտներում:
Հարաբերությունների մակարդակի բարձրացման համատեքստում, երկուստեք ընդգծվել է տնտեսական համագործակցության շարունակական խորացման կարևորությունը: Կողմերը մտադրություն են հայտնել խորացնել գործարար կապերը և խթանել տնտեսական աճը փոխգործակցության միջոցով, այդ թվում՝ աջակցելով Հայաստանի ներառական տնտեսական զարգացմանը, բարեփոխումներին և դիվերսիֆիկացիային՝ միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցաբար։ Կողմերը քննարկել են ՀՀ-ՄԹ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Հայաստանը կարևորել է ՄԹ-ի արտահանման ֆինանսավորման գործիքի ներուժը առևտրի և ներդրումների խթանման գործում:
Կողմերը նաև ողջունել են միջմարդկային շփումների աճը և ընդգծել մասնագիտական փոխանակումների, կրթության և մշակույթի ոլորտներում հետագա համագործակցության կարևորությունը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրներին՝ կողմերը կարծիքներ են փոխանակել առանցքային զարգացումների՝ ներառյալ Միջին Արևելքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել Հարավային Կովկասին։ Միացյալ Թագավորությունը ողջունել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջերս ձեռքբերված համաձայնությունները՝ ընդգծելով, որ դրանք վճռական քայլեր են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման ուղղությամբ՝ հիմնված միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման վրա՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի։
Կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցության ուղիների բացման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում և հարակից շրջաններում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման խթանման նպատակով՝ հիմնված փոխադարձության, ինչպես նաև պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա։ Քննարկվել են նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ որպես տարածաշրջանային փոխկապակցվածության և տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հարթակ։
Առաջիկա իրադարձությունների համատեքստում կողմերը քննարկել են 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք երկու խոշոր միջազգային միջոցառումները՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը և Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17)։ Միացյալ Թագավորությունը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանին COP17-ի արդյունավետ կազմակերպման հարցում՝ հստակ և նշանակալի արդյունքներ ապահովելու համար։
Երկխոսությունը եզրափակվել է Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատմամբ երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու և սերտ համագործակցությունն ընդլայնելու  համատեղ հանձնառության վերահաստատամամբ:

Armenia and the United Kingdom established a strategic partnership
On August 26, 2025, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan and the United Kingdom Secretary of State for Europe, North America and Overseas Territories Stephen Dowty held the second round of the Armenia-United Kingdom Strategic Dialogue in Yerevan.
Building on the inaugural meeting of the Strategic Dialogue held in London in 2023, both sides assessed the progress achieved. They reaffirmed the importance of regular high-level contacts to strengthen and expand the Armenia-United Kingdom bilateral partnership.
The parties reaffirmed their strong commitment to democracy, the rule of law, and the protection of fundamental human rights at the regional and global levels, anchored in respect for shared values, international law, democratic principles, and an international order based on rules.
The Armenian side presented the ongoing democratic transformations in the country, including efforts to strengthen democracy, promote the rule of law, protect human rights, and expand anti-corruption measures. The United Kingdom highly appreciated Armenia’s progress and reaffirmed its support for the continuation of the reforms above.
The parties agreed to elevate relations to the level of Strategic Partnership. The parties discussed expanding cooperation in the security and defense sectors, including future high-level contacts, the exchange of military attaches on defense issues, and closer cooperation in the areas of cybersecurity and countering hybrid threats.
In the context of enhancing the level of relations, both sides emphasized the importance of continuing to deepen economic cooperation. The parties expressed their intention to deepen business ties and promote economic growth through collaboration, including by supporting Armenia’s inclusive economic development, reforms, and diversification, in cooperation with international financial institutions. The parties discussed the RA-UK Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. Armenia highlighted the potential of the UK Export Finance Facility in promoting trade and investment.
The parties also welcomed the growth of people-to-people contacts and stressed the importance of further cooperation in the fields of professional exchanges, education, and culture.
Turning to regional and international issues, the parties exchanged views on key developments, including the situation in the Middle East. Particular attention was paid to the South Caucasus. The United Kingdom welcomed the agreements recently reached between Armenia and Azerbaijan in Washington, stressing that they are decisive steps towards the full normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, based on mutual recognition of each other’s sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of internationally recognized borders, in accordance with the 1991 Almaty Declaration.
The parties reaffirmed the importance of opening communication channels between Armenia and Azerbaijan to promote peace, stability, and prosperity in the region and surrounding areas, based on reciprocity, as well as respect for the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of states. The “Crossroads of Peace” initiative, as a platform for expanding regional connectivity and economic cooperation, was also discussed.
In the context of upcoming events, the parties discussed two major international events to be held in Armenia in 2026: the European Political Community Summit and the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17). The United Kingdom expressed its readiness to support Armenia in the effective organization of COP17 to ensure clear and meaningful outcomes.
The dialogue concluded with the establishment of a strategic partnership between the Republic of Armenia and the United Kingdom, reaffirming their shared commitment to deepening bilateral relations and expanding close cooperation.