ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Կապանում դեսպանաժողովի աշխատանքները շարունակվել են ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ քննարկումով։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումների արդյունքներով ձեռքբերված համաձայնություններին։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան նախաստորագրված համաձայնագրին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հաստատված խաղաղության կարևորությունը Հայաստանի և տարածաշրջանի համար, ներկայացրել այս նոր իրողության պայմաններում ՀՀ արտաքին քաղաքական տեսլականը, ձևավորված նոր հնարավորություններն ու դրանց իրացման նպատակով իրականացվելիք աշխատանքները։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի շարունակական կյանքի կոչումը և ՀՀ քաղաքացիների համար կայուն, անվտանգ ու բարեկեցիկ միջավայրի ապահովումը հանդիսանում է ՀՀ կառավարության, այդ թվում՝ դիվանագիտական ծառայության առաջնային նպատակ։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման միջոցով ընձեռնվող հնարավորություններին, միջազգային կապուղիների ընդլայնվող զանցին ՀՀ արդյունավետ ներգրավածության ապահովմանն ուղղված ջանքերին և այդ նպատակով Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հռչակագրի կյանքի կոչման ուղղությամբ առաջիկա աշխատանքներին։
Արձանագրելով արձանագրված հաջողություններին՝ մտքեր են փոխանակվել տարբեր ուղղություններով այդ թվում նաև ռազմավարական գործընկերությունների հետագա զարգացման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքների շուրջ։

МИД РА сообщает, что в Капане работы дипломатической конференции продолжились обсуждением с министром иностранных дел Араратом Мирзяном.
Министр Мирзоян обратился к соглашениям, достигнутым по результатам встреч, состоявшихся 8 августа в Вашингтоне.
Комментируя предварительно подписанное соглашение между Арменией и Азербайджаном, Арарат Мирзоян подчеркнул важность закреплённого мира для Армении и региона, представил внешнеполитическое видение РА в условиях новой реальности, новые открывающиеся возможности и работы, которые будут осуществляться для их реализации.
Министр Мирзоян подчеркнул, что продолжение реализации повестки мира в регионе и обеспечение для граждан Армении стабильной, безопасной и благополучной среды является приоритетной целью правительства РА, включая дипломатическую службу.
Арарат Мирзоян также коснулся возможностей, открывающихся через разблокирование региональных коммуникаций, усилий РА по обеспечению эффективного участия в расширяющихся международных маршрутах и предстоящих работ по реализации трёхсторонней декларации, подписанной в Вашингтоне.
Отмечая достигнутые успехи, стороны обменялись мнениями по различным направлениям, включая дальнейшее развитие стратегических партнёрств.