Վարչապետը շնորհավորել է Ուրուգվայի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության նախագահ Ժամանդու Օրսիին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առիթով: Ուղերձում ասված է.
«Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից սրտանց շնորհավորում եմ Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ՝ խաղաղության և բարգավաճման մաղթանքներ հղելով բարեկամ Ուրուգվային և ուրուգվայցի ժողովրդին:
Բարձր ենք գնահատում մեր երկու պետությունների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ հարգանքի, վստահության և ընդհանուր արժեքների վրա: Այդ հարաբերությունների բնույթի և բովանդակության մասին են փաստում քաղաքական սերտ երկխոսությունն ու բարձրաստիճան փոխայցելությունները, որոնք հնարավորություն են տալիս նախանշել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում մեր երկրների միջև համագործակցության հետագա զարգացման ուղիները։
Օգտվելով այս պատեհ առիթից՝ վերահաստատում եմ Ձեզ համար ընդունելի ժամկետներում Հայաստան պաշտոնական այց կատարելու իմ հրավերը»:

The Prime Minister congratulated the President of Uruguay
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of the Eastern Republic of Uruguay, Yamandú Orsi, on the occasion of the national holiday, Independence Day. The message reads:
“On behalf of the Armenian people and personally, I sincerely congratulate the Eastern Republic of Uruguay on the occasion of the national holiday, Independence Day, and extend my best wishes for peace and prosperity to the friendly Uruguay and the Uruguayan people.
We highly appreciate the friendly relations between our two states, which are based on mutual respect, trust, and shared values. The nature and content of these relations are evidenced by the close political dialogue and high-level mutual visits, which allow us to outline the ways of further development of cooperation between our countries in all areas of mutual interest.
Taking this opportunity, I reiterate my invitation to pay an official visit to Armenia at a time convenient for you.”
“On behalf of the Armenian people and myself, I would like to extend my heartfelt congratulations on the national holiday of the Eastern Republic of Uruguay, Independence Day, and extend my best wishes for peace and prosperity to the friendly Uruguay and the Uruguayan people.
We highly appreciate the friendly relations between our two states, which are based on mutual respect, trust, and shared values. The nature and content of these relations are evidenced by the close political dialogue and high-level mutual visits, which provide an opportunity to outline the ways of further development of cooperation between our countries in all areas of mutual interest.