Մեկնարկել են Հավերժության տաճարի թեք մույթերի վերականգնման աշխատանքները
Շուրջ երկու ամիս է մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հիմնանորոգման աշխատանքների երկրորդ փուլը՝ Հավերժության տաճարի թեք մույթերի և վարչական մասնաշենքի տանիքի նորոգումը: Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիմնանորոգման ընթացքում և՛ թանգարանը, և՛ հուշահամալիրը բաց են լինելու այցելուների և պաշտոնական պատվիրակությունների համար: Այդ նպատակով մույթերը հերթով են հիմնանորոգվում, այժմ ընթանում են առաջին երկու մույթերի վերականգնման աշխատանքները:
Նշենք, որ նախորդ տարի առաջին փուլով իրականացվել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հարակից կանաչապատ տարածքների ոռոգման համակարգի բարելավման աշխատանքները, որի շրջանակում Եղևնիների պուրակում գործարկվել է ոռոգման կաթիլային համակարգ։
Հիմնանորոգման ճարտարապետական խմբի ղեկավարը ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանն է, որը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և թանգարան-ինստիտուտի նախագծի համահեղինակներից է։

Начаты работы по реконструкции наклонных колонн Мемориала Геноцида армян
Уже около двух месяцев продолжается второй этап капитальной реконструкции Музея-института Геноцида армян — ремонт наклонных колонн Храма Вечности и крыши административного корпуса. В ходе капитального ремонта Мемориального комплекса Геноцида армян и музей, и мемориал будут открыты для посетителей и официальных делегаций. С этой целью колонны ремонтируются поочерёдно, сейчас идут восстановительные работы первых двух колонн.
Отметим, что в прошлом году на первом этапе были проведены работы по улучшению системы орошения прилегающих зелёных зон Мемориала Геноцида армян, в рамках которых в Сосновой роще была запущена капельная система орошения.
Архитектурную группу капитального ремонта возглавляет заслуженный архитектор РА Сашур Калашян, один из соавторов проекта Мемориального комплекса и Музея-института Геноцида армян.