Ս․թ․ առաջին կիսամյակում Հայաստան է ժամանել 1․170․727 զբոսաշրջիկ, ինչը 13․038-ով պակաս է 2024թ․ նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։ Զբոսաշրջային այցելություններ գրանցվել են Ռուսաստանից, Վրաստանից և Իրանից:
«Այդպիսի պաշտոնական կարծիք չկա, սակայն կարող է նվազած լինել գների պատճառով։ Կարելի Հայաստանը տարածաշրջանում մրցունակ երկիր չի համարվում գների բարձրության պատճառով, ինչպես նաև թիրախային շուկաներում պասիվացել են մարկետինգային քայլերը»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց Տուրիզմի միացյալ ֆեդերացիայի նախագահ Սեդա Աղբալյանը և հավելեց՝ Հայաստանում կյանքի արժեքը համարվում է բարձր՝ համեմատած հարևան Վրաստանի հետ։
Զբոսաշրջիկները գալիս են հիմնականում Ռուսաստանից, Վրաստանից և Իրանից, իսկ եվրոպական և ասիական երկրներից հոսքը քիչ է։ Ս.Աղբալյանը ընգծեց՝ հիմնական պատճառն ուղիղ չվերթներն են. «Ուղիղ չվերթներ ասիական և եվրոպական երկրների հետ չկան, միայն չարտերային են։ Բայց եթե կանոնավոր թռիչքներ լինեն, հոսքը կմեծանա։ Սակայն կանոնավոր թռիչքներն էլ լինում են այն ժամանակ, երբ պահանջարկ է առաջանում»։ Ըստ նրա՝ կանոնավոր չվերթների առկայությունը կարող է զգալիորեն մեծացնել հոսքը, հատկապես, եթե այն զուգորդվի ակտիվ մարկետինգային աշխատանքներով։
Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկները հաճախ բախվում են մի շարք խնդիրների։ Նրանց համար ինքնակազմակերպվելը դժվար է դառնում՝ սկսած օդանավակայնից մինչև առցանց ամրագրումներ։ Բացի այդ, աշխարհում արագ զարգացող կանաչ տուրիզմի պահանջարկին Հայաստանը չի բավարարում. «Մարդիկ ճանապարհորդում են «կանաչ տուրիզմ» հասկացության շրջանակներում։ Էկո տուրիզմը կարևոր գաղափար է։ Մեզ մոտ սերտիֆիկացում չկա, հյուրանոցների, ռեստորանների մեծ մասը չունեն։ Ընդամենը 1-2 հյուրանոց է ստացել դրանք»,-ասաց նա և ընդգծեց՝ սա լուրջ խնդիր է, և տուրիզմը կայուն չի զարգանում։

If there are regular flights to European and Asian countries, the flow will increase. Seda Aghbalyan.
In the first half of this year, 1,170,727 tourists arrived in Armenia, which is 13,038 fewer than the same period in 2024. Tourist visits were recorded from Russia, Georgia, and Iran.
"There is no such official opinion, but it may have decreased due to prices. It is possible that Armenia is not considered a competitive country in the region due to high prices, as well as marketing steps have become passive in target markets," said Seda Aghbalyan, President of the United Tourism Federation, in an interview with Radar Armenia, adding that the cost of living in Armenia is considered high compared to neighboring Georgia.
Tourists come mainly from Russia, Georgia, and Iran, while the flow from European and Asian countries is small. S. Aghbalyan emphasized that the main reason is direct flights. "There are no direct flights with Asian and European countries, only charter flights. But if there are regular flights, the flow will increase. However, regular flights also occur when there is demand." According to him, the presence of regular flights can significantly increase the flow, especially if it is combined with active marketing activities.
Tourists arriving in Armenia often face several problems. It becomes difficult for them to organize themselves, from the airport to online reservations. In addition, Armenia does not meet the demand for green tourism, which is rapidly developing in the world. "People travel within the framework of the concept of 'green tourism". Eco-tourism is an important idea. We do not have certification; most hotels and restaurants do not have them. Only 1-2 hotels have received them," he said, and emphasized that this is a serious problem, and tourism is not developing sustainably.