ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացումը իրատեսական է գնահատվում
ՀՀ ՆԳՆ-ից հայտնում են, որ ԵՄ մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ազատականացման ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվ փուլում են։
2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, եվրոպական կենսակերպի հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասի համատեղ հայտարարությամբ ազդարարվեց ԵՄ մուտքի արտոնագրերի (վիզաների) ազատականացման շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը:
2024 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Երևանում կայացավ Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխների ու ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի հանդիպումը և տրվեց ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործառնական փուլի մեկնարկը։
Վիզաների ազատականացման գործընթացի շրջանակում Հայաստանի կողմից գլխավոր բանակցողը ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանն է։
ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը գնահատանք է հայտնել Հայաստանի կողմից արված աշխատանքի համար և նշել, որ Գործողությունների ծրագրի (ԳԾ) իրականացմամբ կսահմանվի այն ժամանակացույցը, թե երբ ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան առանց վիզայի ճանապարհորդել Եվրոպական Միություն։
Մինչ այժմ Հայաստանի կողմից իրականացվել են հետևյալ աշխատանքները․
2025 թվականի փետրվարի 10-14-ը և ապրիլի 7-11-ը Հայաստան են այցելել ԵՄ առաջին և երկրորդ փորձագիտական առաքելությունները։
ՆԳ նախարարությունը մշակել է այցերի օրակարգը և ԵՄ պատվիրակության հետ սերտ համագործակցությամբ համակարգել գործընթացը։ Համակարգել է նաև շահագրգիռ գերատեսչությունների աշխատանքը՝ պատշաճ նախապատրաստման, ինչպես նաև փորձագետներին անհրաժեշտ փաստաթղթերի, նյութերի տրամադրման նպատակով։
Աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ձևավորվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ՝ ՆԳ նախարարի համակարգմամբ և փորձագիտական աշխատանքային խումբ՝ ՆԳ նախարարի տեղակալի համակարգմամբ։
Առաքելություններին մասնակցել են նաև Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և Ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության, Հարևանության ընդլայնման բանակցությունների Գլխավոր տնօրինության, Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության, ՖՐՈՆՏԵՔՍԻ, ինչպես նաև ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչներ։
ԵՄ փորձագիտական առաքելություններից հետո՝ առկա իրավիճակի և խնդիրների վերլուծությունների արդյունքում պատրաստվել են զեկույցներ, որոնց հիման վրա Եվրոպական հանձնաժողովը մշակել է Գործողությունների ծրագիրը, որը բանակցելի փաստաթուղթ չէ և ենթակա է լինելու կատարման։
Առաջին առաքելություն (2025 թվականի փետրվարի այց)
Քննարկվել են ԳԾ-ի I և II ուղղությունները՝
• փաստաթղթերի անվտանգություն,
• սահմանների կառավարում,
• միգրացիայի կառավարում,
• ապաստանի քաղաքականություն։
Հանդիպումներ ՀՀ համապատասխան գերատեսչություններում, այցելություններ ՀՀ սահմանակետեր՝ Բագրատաշեն, Այրում, ինչպես նաև «Զվարթնոց» օդանավակայան, ապաստան հայցողների գործող և Աբովյանի նորակառույց կացարան, ՄՔԾ կենտրոնի բաժանմունք և փաստաթղթերի տպագրության կենտրոն։
Երկրորդ առաքելություն (2025 թվականի ապրիլի այց)
Քննարկվել են Գործողությունների ծրագրի III և IV ուղղությունները՝
• կազմակերպված հանցավորություն,
• կոռուպցիոն ու ֆինանսական հանցագործություններ,
• քրեական գործերով դատական և իրավապահ մարմինների համագործակցություն, ներառյալ անձնական տվյալների պաշտպանություն,
• արտաքին հարաբերություններ և հիմնարար իրավունքներ։
Հանդիպումներ ՀՀ համապատասխան գերատեսչություններում, այցելություններ ՆԳՆ միասնական զանգերի կենտրոն, Պարեկային ծառայություն, առանձին հանդիպումներ ՆԳՆ կրթահամալիրում և ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում։
Հունիսի 10-12-ը ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը Բելգիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրյունների, Ընդլայնման հարցերով Եվրոպայի հանձնակատար Մարտա Կոսի ու Հավասարության, պատրաստվածության և ճգնաժամային կառավարման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Հաջա Լահբիբի հետ՝ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելով փորձագիտական պատվիրակության Հայաստան այցի վերաբերյալ՝ վիզաների ազատականացման գործընթացը առաջ մղելու նպատակով։
2025 թվականի հունիսի 24-ին Հայաստան է այցելել Եվրոպական հանձնաժողովի միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության պատվիրակությունը՝ Պավել Բուսիակիևիչի գլխավորությամբ։ Տեղի են ունեցել հանդիպումներ ներքին գործերի, արդարադատության և արտաքին գործերի նախարարություններում։
Ներկայումս իրականացվում է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ամփոփված Գործողությունների ծրագրի համաձայնեցումը ԵՄ անդամ պետությունների հետ․ այն ՀՀ-ին պաշտոնապես կփոխանցվի 2025 թվականի աշնանը։
Հայաստանը վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը դիտարկում է որպես միգրացիայի շարժունակության և հանրային անվտանգության ոլորտում իր բարեփոխումների ռազմավարական ծրագիր։
Հայաստանը հանձնառու է իրականացնելու այս բարեփոխումները՝ նպատակ ունենալով իր քաղաքացիների համար ապահովել արժանապատիվ և դյուրին ճամփորդելու հնարավորություններ՝ դեպի Եվրոպական Միություն։

The RA Ministry of Internal Affairs reports that work on liberalizing EU entry visas is in an active phase.
On September 9, 2024, a joint statement by RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and European Commission Vice-President and Commissioner for European Way of Life Margaritis Schinas announced the official launch of negotiations on the liberalization of EU entry visas.
On December 11, 2024, the Deputy Director-General for Migration and Home Affairs of the European Commission, Johannes Luchner, and Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan met in Yerevan, and the operational phase of the dialogue on the liberalization of RA-EU entry visas was launched.
Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan is the Armenian side's chief negotiator in the visa liberalization process.
EU Ambassador Vasilis Maragos expressed appreciation for the work done by Armenia and noted that the implementation of the Action Plan (AP) will set the timetable for when Armenian citizens will have the opportunity to travel to the European Union without a visa.
So far, the following work has been carried out by Armenia:
The first and second EU expert missions visited Armenia on February 10-14 and April 7-11, 2025.
The Ministry of Internal Affairs developed the visit agenda and coordinated the process closely with the EU delegation. It also coordinated the work of the interested departments for proper preparation and provided the experts with the necessary documents and materials.
To organize the work more effectively, an interdepartmental working group was formed under the coordination of the Minister of Internal Affairs, and an expert working group under the coordination of the Deputy Minister of Internal Affairs.
Representatives of the European Commission’s Directorate-General for Migration and Home Affairs, Directorate-General for Neighbourhood Enlargement Negotiations, European External Action Service, FRONTEX, as well as the EU Delegation also participated in the missions.
Following the EU expert missions, as a result of the analysis of the current situation and problems, reports were prepared, based on which the European Commission developed the Action Plan, which is a non-negotiable document and will be subject to implementation.
First mission (February 2025 visit)
The directions I and II of the Action Plan were discussed:
• document security,
• border management,
• migration management,
• asylum policy.
Meetings in relevant RA departments, visits to RA border crossings: Bagratashen, Ayrum, as well as “Zvartnots” airport, the existing and newly built shelter for asylum seekers in Abovyan, a department of the MSIS Center and a document printing center.
Second mission (April 2025 visit)
Areas III and IV of the Action Plan were discussed:
• organized crime,
• corruption and financial crimes,
• cooperation between judicial and law enforcement bodies in criminal matters, including personal data protection,
• external relations and fundamental rights.
Meetings in relevant RA departments, visits to the Unified Call Center of the Ministry of Internal Affairs, Patrol Service, separate meetings at the Educational Complex of the Ministry of Internal Affairs and the RA Academy of Justice.
On June 10-12, during her working visit to the Kingdom of Belgium, Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan had meetings with the EU Commissioner for Home Affairs and Migration, Magnus Brunner, the European Commissioner for Enlargement, Marta Kos, and the EU Commissioner for Equality, Preparedness and Crisis Management, Haja Lahbib, reaching agreements on the visit of an expert delegation to Armenia to advance the visa liberalization process.
On 24 June 2025, a delegation from the European Commission’s Directorate-General for Migration and Home Affairs, led by Pawel Busiakiewicz, visited Armenia. Meetings were held at the Ministries of Internal Affairs, Justice and Foreign Affairs.
The Action Plan, summarized by the European Commission, is currently being agreed with the EU Member States; it will be officially transmitted to Armenia in autumn 2025.
Armenia views the Visa Liberalisation Action Plan as a strategic framework for its reforms in the field of migration mobility and public security.
Armenia is committed to implementing these reforms with the aim of ensuring dignified and easy travel opportunities for its citizens to the European Union.