Կկառուցվի շոկոլադի և հրուշակեղենի արտադրության նոր գործարան
Կառավարության որոշումներով մի շարք ընկերություններ գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում կօգտվեն ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից:
«Վելլար գրուպ» ՍՊԸ-ն նախատեսում է ներմուծվող սարքավորումներով կառուցել նոր գործարան շոկոլադի և հրուշակեղենի արտադրության համար։ Արտադրությունն իրականացվելու է Երևանում՝ իրականացնելով 8 մլրդ դրամի ներդրում, որից 100 մլն դրամը շինարարական աշխատանքների իրականացման համար, 6 մլրդ դրամը հիմնական միջոցների ձեռքբերման, 1 մլրդ դրամը ենթակառուցվածքների կառուցման և 900 մլն դրամը այլ ծառայությունների համար։ Ներկայումս առկա է 110 աշխատատեղ 598 հազ դրամ միջին ամսական աշխատավարձով, մինչև 2028 թվականը նախատեսվում է աշխատատեղերի քանակը հասցնել մինչև 900-ի՝ 353 հազ դրամ միջին ամսական աշխատավարձով։ Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 553 մլն դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 51 մլն դրամ։
«Ռոսե գարդեն» ՍՊԸ-ը ներմուծվող ապրանքներով նախատեսում է Գեղարքունիքի մարզում կառուցել ջերմոցային համալիր, որտեղ աճեցվելու են վարդեր։ Վարդերի գերակշիռ մասը նախատեսվում է արտահանել ՌԴ և այլ երկրներ։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել 190 մլն դրամի ներդրում շինարարական աշխատանքների իրականացման, 2.1 մլրդ դրամի ներդրում հիմնական միջոցների ձեռքբերման (ներառում է նաև ներմուծվող ջերմոցների արժեքը), 60 մլն դրամի ներդրում շրջանառու միջոցների ձեռքբերման համար։ Մինչև 2028 թ. նախատեսվում է ստեղծել 50 նոր աշխատատեղ՝ 250 հազ դրամ միջին ամսական աշխատավարձով։ Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 1.1 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 57 մլն դրամ:

Будет построена новая фабрика по производству шоколада и кондитерских изделий
Согласно решениям правительства, ряд компаний в рамках инвестиционных программ в приоритетных сферах получат льготы по освобождению от уплаты таможенной пошлины на импорт.
ООО «Веллар груп» планирует с использованием импортного оборудования построить новую фабрику по производству шоколада и кондитерских изделий. Производство будет осуществляться в Ереване, при этом общий объем инвестиций составит 8 млрд драмов, из которых:
100 млн драмов направят на строительные работы,
6 млрд драмов — на приобретение основных средств,
1 млрд драмов — на строительство инфраструктуры,
900 млн драмов — на другие услуги.
В настоящее время на предприятии работает 110 сотрудников со средней месячной зарплатой 598 тыс. драмов. До 2028 года планируется увеличить количество рабочих мест до 900 при средней месячной зарплате 353 тыс. драмов. Стоимость товаров, представленных для получения льготы, составляет 553 млн драмов, а объем освобождения от уплаты таможенной пошлины оценивается в 51 млн драмов.
ООО «Росе гарден» с использованием импортных товаров планирует построить в Гегаркуникской области тепличный комплекс, где будут выращиваться розы. Большая часть выращенных роз будет экспортироваться в Россию и другие страны. В рамках программы предполагается осуществить:
190 млн драмов инвестиций в строительные работы,
2.1 млрд драмов инвестиций в приобретение основных средств (включая стоимость импортируемых теплиц),
60 млн драмов инвестиций в оборотные средства.
До 2028 года планируется создать 50 новых рабочих мест со средней месячной зарплатой 250 тыс. драмов. Стоимость товаров, представленных для получения льготы, составляет 1.1 млрд драмов, а объем освобождения от уплаты таможенной пошлины оценивается в 57 млн драмов.