Գալստանյանի կալանքը ևս երեք ամսով երկարացվեց
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի կալանքը ևս երեք ամսով երկարաձգվեց․ որոշումը կայացրել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, որտեղ ընթանում է Գալստանյանի դատավարությունը։
«Այլընտրանքային խափանման միջոցներն ի զորու չեն ապահովելու մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը, ուստի դատարանը որոշեց մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանքը, երկարաձգել երեք ամսով»,– հայտարարեց դատավորը՝ ներկայացնելով որոշումը։ Նա նաև տեղեկացրեց, որ այդ որոշումը կարող է բողոքարկվել վերաքննիչ դատարանում։
Բագրատ Գալստանյանը շնորհակալություն հայտնեց այդ որոշման համար․ «Այնքան լավ եմ զգում ինձ, չափազանց լավ եմ զգում ինձ, որ այլ որոշում չկայացրիք, որովհետև դա մահ կլիներ ինձ»։
Նա նշեց, որ կալանքի տակ իրեն կատարյալ ազատ է զգում․ «Լիդիյա Մանթաշյանի կալանքը երկարացնելուց հետո ես գետնի տակ կմտնեի, ամոթ ինձ, եթե ես դուրս գայի ավելի շուտ»։

Арест Галстяна продлен еще на три месяца
Арест архиепископа Баграта Галстяна продлен еще на три месяца. Такое решение принял Ереванский суд общей юрисдикции, где рассматривается дело Галстяна.
«Альтернативные меры пресечения не могут обеспечить надлежащее поведение обвиняемого, поэтому суд решил продлить избранную меру пресечения — арест — на три месяца», – заявил судья, оглашая решение. Он также сообщил, что это решение может быть обжаловано в апелляционном суде.
Баграт Галстян поблагодарил за это решение: «Я чувствую себя настолько хорошо, невероятно хорошо, что вы не приняли иного решения, потому что это было бы для меня смертью».
Он отметил, что находясь под арестом, ощущает себя абсолютно свободным: «После продления ареста Лидии Манташян я бы провалился сквозь землю, мне было бы стыдно, если бы я вышел раньше».