Yandex Go-ն իրական ժամանակում ցույց է տալիս Երևանի ողջ վերգետնյա հանրային տրանսպորտի երթևեկությունը
Yandex Go հավելվածն այժմ դարձել է ավելի հարմար՝ քաղաքում տեղաշարժվելու համար։ Այժմ «Տրանսպորտ» ծառայության միջոցով օգտատերերը կարող են իրական ժամանակում հետևել Երևանի ողջ վերգետնյա հանրային տրանսպորտի շարժին։ Դա կօգնի ավելի արդյունավետ պլանավորել երթուղիներն ու հաշվարկել տրանսպորտի սպասման ժամանակը։
Այս ֆունկցիայի շնորհիվ հնարավոր է տեսնել, թե տվյալ պահին որտեղ է գտնվում անհրաժեշտ ավտոբուսը կամ տրոլեյբուսը՝ խուսափելով երկար սպասումից։ Սեղմելով կանգառի նշանի վրա՝ կարելի է տեսնել նշված կանգառով անցնող բոլոր երթուղիների համարները և դրանց մոտավոր ժամանման ժամանակը։ Հետևելու համար հասանելի է 81 երթուղի՝ 64 ավտոբուսային գիծ, 12 միկրոավտոբուսային և 5 տրոլեյբուսային։
Ֆունկցիան հասանելի է նաև Yandex Map հավելվածի «Տրանսպորտ» բաժնում։ Անհրաժեշտ երթուղին գտնելու համար պետք է որոնման դաշտում մուտքագրել դրա համարը, օրինակ՝ «տրոլեյբուս 2»։ Էկրանին կցուցադրվի երթուղին, ինչպես նաև կանգառների և ժամանակացույցի քարտը։
Ինչպե՞ս է այն աշխատում
Երևանի ավտոբուսները, տրոլեյբուսներն ու միկրոավտոբուսները հագեցած են հատուկ GPS-սարքերով, որոնք պարբերաբար փոխանցում են դրանց գտնվելու վայրի և արագության մասին տվյալները։ Քաղաքից ստացված տվյալների հիման վրա ծառայությունը հաշվարկում է տրանսպորտի մոտավոր ժամանման ժամանակը յուրաքանչյուր կանգառ՝ հաշվի առնելով մի շարք գործոններ, օրինակ՝ ընթացիկ ճանապարհային իրավիճակը, երթուղիների շարժի տվյալները և նույնիսկ ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքները։ Ստացված տվյալները իրական ժամանակում ցուցադրվում են Yandex Go և Yandex Maps հավելվածներում։
«Հանրային տրանսպորտին իրական ժամանակում հետևելու հնարավորությունը ոչ միայն կխնայի երևանցիների ժամանակը, այլև կթեթևացնի քաղաքի տրանսպորտային համակարգի ծանրաբեռնվածությունը։ Այսպիսի լուծումները խելացի քաղաքի կառուցման բանալին են, որտեղ և՛ բնակիչները, և՛ զբոսաշրջիկները կարող են զգալ հարմարավետ և վստահ։ Մենք ուրախ ենք, որ Yandex Armenia-ն դարձավ առաջին տեխնոլոգիական գործընկերը, որը աջակցեց Երևանի քաղաքապետարան հասարակական տրանսպորտի ընթացիկ տեղադիրը քաղաքացիներին հասանելի դարձնելու նախաձեռնությանը»,- ասել է Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը։
«Մեր նպատակը Yandex Go հավելվածով հնարավորինս շատ առօրյա խնդիրների լուծումն է։ Երևանի բնակիչները ակտիվորեն օգտվում են հանրային տրանսպորտից։ Այժմ, երբ հավելվածում հնարավոր է հետևել քաղաքի բոլոր վերգետնյա երթուղիների շարժին, օգտատերերը կարող են ավելի լավ պլանավորել ուղևորությունները և ընտրել տվյալ պահին ամենահարմար տրանսպորտը», - նշել է Yandex Armenia-ի ղեկավար Արամ Մխիթարյանը։
Yandex Armenia-ն ներկայացված է ուղևորությունների, առաքման և սննդի առցանց պատվերների ծառայություններով, աշխարհագրական ծառայություններով, ժամանցային հարթակներով, ինչպես նաև կրթական նախագծերով։ Ընկերությունը մշակում և ներդնում է նորարարական տեխնոլոգիաներ, որոնք նպատակ ունեն բարելավել օգտատերերի կյանքը և զարգացնել երկրի թվային միջավայրը։

Yandex Go показывает движение всего наземного транспорта Еревана в реальном времени
Приложение Yandex Go стало удобнее для перемещения по городу. Теперь с помощью сервиса «Транспорт» пользователи могут в реальном времени отслеживать движение всего наземного общественного транспорта Еревана. Это помогает эффективнее планировать маршруты и рассчитывать время ожидания.
Благодаря новой функции можно узнать, где именно находится нужный автобус или троллейбус, избегая долгого ожидания. Нажав на значок остановки, отображаются все проходящие через неё маршруты и ориентировочное время прибытия транспорта. Доступно 81 маршрут: 64 автобусных линии, 12 маршрутов микроавтобусов и 5 троллейбусных.
Функция доступна и в приложении Yandex Maps в разделе «Транспорт». Чтобы найти нужный маршрут, достаточно ввести его номер, например «троллейбус 2». На экране появится карта маршрута с остановками и расписанием.
Как это работает Автобусы, троллейбусы и микроавтобусы в Ереване оснащены GPS-устройствами, которые регулярно передают данные о местоположении и скорости. На их основе сервис рассчитывает приблизительное время прибытия на каждую остановку с учётом дорожной ситуации, движения транспорта и даже ремонтных работ. Эти данные отображаются в приложениях Yandex Go и Yandex Maps в реальном времени.
По словам вице-мэра Еревана Сурена Григоряна, возможность отслеживать транспорт онлайн не только экономит время горожан, но и снижает нагрузку на транспортную систему столицы. «Такие решения — ключ к построению умного города», — отметил он.
Руководитель Yandex Armenia Арам Мхитарян подчеркнул, что цель компании — решать как можно больше повседневных задач пользователей через Yandex Go. Теперь жители Еревана могут лучше планировать поездки и выбирать наиболее удобный транспорт в данный момент.
Yandex Armenia представлена сервисами поездок, доставки, онлайн-заказа еды, географическими и образовательными проектами, а также развлекательными платформами. Компания внедряет инновационные технологии для улучшения жизни пользователей и развития цифровой среды страны.