Yandex Go-ն իրական ժամանակում ցույց է տալիս Երևանի ողջ վերգետնյա հանրային տրանսպորտի երթևեկությունը
Yandex Go հավելվածն այժմ դարձել է ավելի հարմար՝ քաղաքում տեղաշարժվելու համար։ Այժմ «Տրանսպորտ» ծառայության միջոցով օգտատերերը կարող են իրական ժամանակում հետևել Երևանի ողջ վերգետնյա հանրային տրանսպորտի շարժին։ Դա կօգնի ավելի արդյունավետ պլանավորել երթուղիներն ու հաշվարկել տրանսպորտի սպասման ժամանակը։
Այս ֆունկցիայի շնորհիվ հնարավոր է տեսնել, թե տվյալ պահին որտեղ է գտնվում անհրաժեշտ ավտոբուսը կամ տրոլեյբուսը՝ խուսափելով երկար սպասումից։ Սեղմելով կանգառի նշանի վրա՝ կարելի է տեսնել նշված կանգառով անցնող բոլոր երթուղիների համարները և դրանց մոտավոր ժամանման ժամանակը։ Հետևելու համար հասանելի է 81 երթուղի՝ 64 ավտոբուսային գիծ, 12 միկրոավտոբուսային և 5 տրոլեյբուսային։
Ֆունկցիան հասանելի է նաև Yandex Map հավելվածի «Տրանսպորտ» բաժնում։ Անհրաժեշտ երթուղին գտնելու համար պետք է որոնման դաշտում մուտքագրել դրա համարը, օրինակ՝ «տրոլեյբուս 2»։ Էկրանին կցուցադրվի երթուղին, ինչպես նաև կանգառների և ժամանակացույցի քարտը։
Ինչպե՞ս է այն աշխատում
Երևանի ավտոբուսները, տրոլեյբուսներն ու միկրոավտոբուսները հագեցած են հատուկ GPS-սարքերով, որոնք պարբերաբար փոխանցում են դրանց գտնվելու վայրի և արագության մասին տվյալները։ Քաղաքից ստացված տվյալների հիման վրա ծառայությունը հաշվարկում է տրանսպորտի մոտավոր ժամանման ժամանակը յուրաքանչյուր կանգառ՝ հաշվի առնելով մի շարք գործոններ, օրինակ՝ ընթացիկ ճանապարհային իրավիճակը, երթուղիների շարժի տվյալները և նույնիսկ ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքները։ Ստացված տվյալները իրական ժամանակում ցուցադրվում են Yandex Go և Yandex Maps հավելվածներում։
«Հանրային տրանսպորտին իրական ժամանակում հետևելու հնարավորությունը ոչ միայն կխնայի երևանցիների ժամանակը, այլև կթեթևացնի քաղաքի տրանսպորտային համակարգի ծանրաբեռնվածությունը։ Այսպիսի լուծումները խելացի քաղաքի կառուցման բանալին են, որտեղ և՛ բնակիչները, և՛ զբոսաշրջիկները կարող են զգալ հարմարավետ և վստահ։ Մենք ուրախ ենք, որ Yandex Armenia-ն դարձավ առաջին տեխնոլոգիական գործընկերը, որը աջակցեց Երևանի քաղաքապետարան հասարակական տրանսպորտի ընթացիկ տեղադիրը քաղաքացիներին հասանելի դարձնելու նախաձեռնությանը»,- ասել է Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը։
«Մեր նպատակը Yandex Go հավելվածով հնարավորինս շատ առօրյա խնդիրների լուծումն է։ Երևանի բնակիչները ակտիվորեն օգտվում են հանրային տրանսպորտից։ Այժմ, երբ հավելվածում հնարավոր է հետևել քաղաքի բոլոր վերգետնյա երթուղիների շարժին, օգտատերերը կարող են ավելի լավ պլանավորել ուղևորությունները և ընտրել տվյալ պահին ամենահարմար տրանսպորտը», - նշել է Yandex Armenia-ի ղեկավար Արամ Մխիթարյանը։
Yandex Armenia-ն ներկայացված է ուղևորությունների, առաքման և սննդի առցանց պատվերների ծառայություններով, աշխարհագրական ծառայություններով, ժամանցային հարթակներով, ինչպես նաև կրթական նախագծերով։ Ընկերությունը մշակում և ներդնում է նորարարական տեխնոլոգիաներ, որոնք նպատակ ունեն բարելավել օգտատերերի կյանքը և զարգացնել երկրի թվային միջավայրը։

Yandex Armenia will show the traffic of all ground public transport in Yerevan in real time
The Yandex Go application has now become more convenient for moving around the city. Now, through the “Transport” service, users can track the movement of all ground public transport in Yerevan in real time. This will help to plan routes more effectively and calculate the waiting time for transport.
Thanks to this function, it is possible to see where the necessary bus or trolleybus is at the moment, avoiding long waits. By clicking on the stop sign, you can see the numbers of all routes passing through the specified stop and their approximate arrival time. Eighty-one routes are available for tracking: 64 bus lines, 12 minibuses, and 5 trolleybuses.
The function is also available in the “Transport” section of the Yandex Map application. To find the necessary route, you need to enter its number in the search field, for example, “trolleybus 2”. The route will be displayed on the screen, as well as a map of stops and schedules.
How it works
Yerevan buses, trolleybuses, and minibuses are equipped with special GPS devices that regularly transmit data about their location and speed. Based on the data received from the city, the service calculates the approximate arrival time of transport at each stop, taking into account several factors, such as the current road situation, route traffic data, and even road repair work. The received data is displayed in real time in the Yandex Go and Yandex Maps applications.
“The ability to track public transport in real time will not only save Yerevan residents’ time, but also relieve the burden on the city’s transport system. Such solutions are the key to building a smart city, where both residents and tourists can feel comfortable and confident. We are glad that Yandex Armenia became the first technology partner to support the initiative of the Yerevan Municipality to make the current public transport schedule available to citizens,” said Yerevan Deputy Mayor Suren Grigoryan.
“Our goal is to solve as many everyday problems as possible with the Yandex Go application. Yerevan residents actively use public transport. Now that the application allows you to track the movement of all ground routes in the city, users can better plan their trips and choose the most convenient transport at a given time,” said Aram Mkhitaryan, Head of Yandex Armenia.
Yandex Armenia offers a range of services, including travel, delivery, and online food ordering, as well as geo-location services, entertainment platforms, and educational projects. The company develops and implements innovative technologies aimed at improving the lives of users and developing the country’s digital environment.