Մինչև 2030 թվականը ամբողջությամբ կթարմացվի օդի որակի մոնիթորինգի համակարգը
Օգոստոսի 14-ի նիստում գործադիրը հավանության արժանացրեց Շրջակա միջավայրի նախարարության մշակած նախագիծը, որով մինչև 2030 թվականը ամբողջությամբ կթարմացվի օդի որակի մոնիթորինգի համակարգը։
Նոր կարգավորումները նախատեսում են՝
• Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ամենախիստ չափանիշներին համապատասխան օդի որակի նոր նորմեր,
• 14 անշարժ և 2 շարժական դիտակայան Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում,
• Քիմիական և ռեֆերենս լաբորատորիաների արդիականացում,
• Օդի աղտոտվածության մոդելավորման և կանխատեսման գործիքակազմ,
• Վնասակար նյութերի սահմանային և նպատակային արժեքների, սահմանային արժեքների թույլատրելի գերազանցումների ցուցանիշների հստակ սահմանում՝ կարևորելով մարդու առողջության վրա վնասակար նյութերի ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ ազդեցությունները։
Այս քայլը կնպաստի մթնոլորտային օդի պահպանման պետական քաղաքականության արդիականացմանը և հանրային առողջության բարձր մակարդակի ապահովմանը։

К 2030 году система мониторинга качества воздуха в Армении будет полностью обновлена
На заседании 14 августа правительство одобрило проект, разработанный Министерством окружающей среды, согласно которому к 2030 году система мониторинга качества воздуха в стране будет полностью модернизирована.
Новые меры предусматривают:
введение норм качества воздуха в соответствии с наиболее строгими стандартами Всемирной организации здравоохранения;
установку 14 стационарных и 2 мобильных станций наблюдения в различных населённых пунктах Армении;
модернизацию химических и эталонных лабораторий;
внедрение инструментов моделирования и прогнозирования загрязнения воздуха;
чёткое определение предельных и целевых значений содержания вредных веществ, а также допустимых превышений, учитывая их краткосрочное и долгосрочное влияние на здоровье человека.
Этот шаг направлен на обновление государственной политики по охране атмосферного воздуха и обеспечение высокого уровня общественного здоровья.