Անդրադարձ է կատարվել «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու հետագա գործունեության հարցին
Օգոստոսի 12-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացել է Ազատ տնտեսական գոտիների հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը, որը վարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար, Ազատ տնտեսական գոտիների հարցերով միջեգրատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են գործող ազատ տնտեսական գոտիներում շահագործող ընկերությունների գործունեության արդյունքները, ազատ տնտեսական գոտիների զարգացմանը վերաբերող հարցեր, հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու հետագա գործունեության հարցին։
Նիստում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքներով կայացվել են համապատասխան որոշումներ և տրվել են հանձնարարականներ։

The issue of the future activities of the "Meghri" free economic zone was discussed
On August 12, the Interdepartmental Commission on Free Economic Zones held a session at the RA Ministry of Economy, chaired by the RA Minister of Economy, Chairman of the Interdepartmental Commission on Free Economic Zones Gevorg Papoyan.
During the session, the results of the activities of companies operating in the existing free economic zones, issues related to the development of free economic zones were discussed, according to the Ministry of Economy reports.
The issue of the future activities of the "Meghri" free economic zone was also discussed.
Based on the results of the discussions held at the session, relevant decisions were made and instructions were given.