«Անդրադարձել ենք ամերիկյան նոր խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների և ծառայությունների մուտքը Հայաստան հնարավոր դարձնելուն»
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտնում է․
«Այս օրերին Վաշինգտոնում եմ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակության կազմում։
Այցի շրջանակում քիչ առաջ Սպիտակ տանը հանդիպել եմ գործընկերոջս՝ Գիտության և տեխնոլոգիաների քաղաքականության գրասենյակի (Office of Science and Technology Policy – OSTP) տնօրեն, ԱՄՆ նախագահի՝ գիտության և տեխնոլոգիաների հարցերով գլխավոր խորհրդական Մայքլ Կրացիոսի, Արհեստական բանականության հարցերով Սպիտակ տան ավագ խորհրդական Սրիրամ Կրիշնանի, ԱԲ և տեխնոլոգիաների հարցերով OSTP ավագ խորհրդական Դին Բոլլը՝ի և ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի Քաղաքական պլանավորման բաժնի ներկայացուցիչ Ջոնաթան Ասկոնասի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Մայքլ Կրացիոսը ներկայացրել է ԱՄՆ կառավարության գործողությունների պլանը և ռազմավարական նպատակները գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Ես, իմ հերթին, ներկայացրել եմ Հայաստանի ծրագրերն ու առաջնահերթությունները կիսահաղորդիչների նախագծման, արհեստական բանականության և գիտահետազոտական աշխատանքների ուղղությամբ, ներառյալ պետական զարգացման ծրագրերը, ԱԲ վիրտուալ ինստիտուտի ստեղծումը, ինչպես նաև պետական աջակցության ձևաչափը NVIDIA-ի հետ համագործակցությամբ FirebirdAI ընկերության կողմից Հայաստանում մոտ 500 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումային ծրագրի շրջանակում, որը, ի դեպ, արդեն իսկ դիմել է ԱԲ տվյալային կենտրոնի համար նախատեսված համապատասխան ենթակառուցվածքի համար արտահանման թույլտվություն ստանալու համար։ Առաջարկել եմ նաև դիտարկել նման դեպքերի պարագայում արտահանման թույլտվությունների դյուրացման մեխանիզմ ներդնելու հնարավորությունը, որն առաջիկայում կքննարկենք երկկողմ ձևաչափով։
Վերոնշյալ հարցերին զուգահեռ անդրադարձ է կատարվել նաև ամերիկյան նոր խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների և ծառայությունների մուտքը Հայաստան հնարավոր դարձնելու վերաբերյալ հարցեր»։

"We have addressed the issue of enabling the entry of new major American technology companies and services into Armenia."
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan reports:
“These days, I am in Washington as part of an official delegation led by the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan.
As part of the visit, I recently met at the White House with my colleague, Director of the Office of Science and Technology Policy (OSTP), Principal Advisor to the US President on Science and Technology Michael Kratsios, White House Senior Advisor on Artificial Intelligence Sriram Krishnan, OSTP Senior Advisor on AI and Technology Dean Ball, and Jonathan Askonas, Representative of the Policy Planning Division of the US Department of State.
During the meeting, Michael Kratsios presented the US government’s action plan and strategic goals in the field of science and technology. I, for my part, presented Armenia’s programs and priorities in semiconductor design, artificial intelligence, and research, including state development programs, the creation of the AI Virtual Institute, as well as the format of state support within the framework of the approximately $500 million investment program in Armenia by FirebirdAI in partnership with NVIDIA, which, by the way, has already applied for an export permit for the relevant infrastructure for the AI data center. I also proposed considering the possibility of introducing a mechanism to facilitate export permits in such cases, which we will discuss in a bilateral format shortly.
In parallel with the issues mentioned above, issues related to enabling the entry of new large American technology companies and services into Armenia were also addressed.