ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ 2025 թվականի սեպտեմբերից, համաձայն փոփոխվող կարգի, պոլիկլինիկական օղակից (նաև որոշ բժշկական հաստատություններերից) մեր քաղաքացիները հնարավորություն կունենան տրամադրվող անվճար և փոխհատուցվող դեղերը ստանալ 3 ամսվա համար ` նախկինում 1 ամսվա փոխարեն:
Պարբերական հիվանդության, ֆենիլկետոնուրիա, հիպոֆիզային գաճաճության, ցրված սկլերոզի, հոգեկան հիվանդությունների, էպիլեպսիայի բուժման համար նախատեսված դեղերը, բայց ոչ հոգեմետ դեղերը կարող են տրամադրվել անվճար` 3 ամսվա անհրաժեշտ քանակով, անկախ` սոցիալական կարգավիճակից, ինչպես նաև, օրինակ, սրտանոթային հիվանդությունների, խոցային հիվանդությունների, վահանաձև գեղձի հիվանդությունների, հոդերի հիվանդությունների և այլնի համար նախատեսված դեղերը (ըստ հետևյալ ցանկի` https://www.arlis.am/hy/acts/206330/latest), hամապատասխան սոցիալական կարգավիճակի դեպքում կարող են տրամադրվել 3 ամսվա անհրաժեշտ քանակով։

С сентября меняется порядок предоставления лекарств
Министерство здравоохранения Армении сообщает, что с сентября 2025 года изменится порядок получения бесплатных и частично компенсируемых лекарств.
Граждане смогут получать медикаменты сразу на 3 месяца вместо одного месяца, как это было ранее, через поликлиники и ряд других медицинских учреждений.
Препараты для лечения таких заболеваний, как периодическая болезнь, фенилкетонурия, гипофизарный нанизм, рассеянный склероз, психические заболевания, эпилепсия (за исключением психотропных средств), будут предоставляться бесплатно в трёхмесячном объёме независимо от социального статуса.
Также лекарства, предназначенные для лечения сердечно-сосудистых, язвенных, заболеваний щитовидной железы, суставов и других недугов (согласно списку: https://www.arlis.am/hy/acts/206330/latest), могут выдаваться на 3 месяца при наличии соответствующего социального статуса.