Պարզաբանում. կառավարությունը չի վաճառել «Վիվա Արմենիա»-ում իր բաժնեմասը
ՀՀ կառավարությունը պարզաբանում է ներկայացրել մամուլում շրջանառվող՝ Կառավարության կողմից «Վիվա Արմենիա» ընկերությունում իր բաժնեմասը 50 մլն դոլարով վաճառելու վերաբերյալ տեղեկությունների կապակցությամբ.
«Կառավարության 2025 թվականի օգոստոսի 7-ի նիստում ոչ թե հավանություն է տրվել «Վիվա Արմենիա» ընկերությունում Կառավարության բաժնեմասը վաճառելու գործարքի, այլ Կառավարության որոշմամբ թույլատրվել է Կառավարության անունից «Վիվա Արմենիա» ընկերության մյուս բաժնետեր «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերության հետ կնքել վաճառքի օպցիոնի պայմանագիր: Օպցիոն պայմանագրով Կառավարությունը ստանում է իրավունք (սակայն ոչ պարտավո­րություն) մինչև 2028 թվականի մայիսի 15-ը ընկած ժամանակահատվածում ցանկացած պահի պահանջելու, որպեսզի մյուս բաժնետերը Կառավարությունից գնի վերջինիս պատկանող 110 000 հասարակ բաժնետոմսերը 50 մլն ԱՄՆ դոլարով (որոշման հավելվածով նախատեսված պայմանների բավարարված լինելու դեպքում): Այլ խոսքով՝ որոշումը Կառավարությանը իրավունք վերապահելու մասին է, որից օգտվելու կամ չօգտվելու հարցը որոշվելու է հենց Կառավարության կողմից՝ ըստ նպատակահարմարության»։

Разъяснение: Правительство не продало свою долю в «Viva Armenia»
Правительство Армении распространило разъяснение в связи с появившейся в СМИ информацией о якобы продаже своей доли в компании «Viva Armenia» за 50 миллионов долларов.
«На заседании правительства 7 августа 2025 года не была одобрена сделка по продаже доли правительства в компании “Viva Armenia”. Вместо этого решением правительства было разрешено заключить от имени правительства опционный договор купли-продажи с другим акционером компании — “Fedilco Group Limited”.
Согласно опционному договору, правительство получает право (но не обязанность) в любой момент до 15 мая 2028 года потребовать от другого акционера выкупить принадлежащие правительству 110 000 обыкновенных акций за 50 миллионов долларов США (при условии выполнения условий, указанных в приложении к решению).
Иными словами, данное решение предоставляет правительству право воспользоваться или не воспользоваться этой возможностью — в зависимости от целесообразности», — говорится в сообщении.