Համբարձում Մաթևոսյանն ընդունել է Նաթիա Նացվլիշվիլին
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԶԾ-ի երկարամյա՝ ավելի քան երկու տասնամյակ ձգվող համագործակցությունը, ընթացիկ ծրագրերի իրականացումը և առաջիկա նախաձեռնությունները։
Նշվել է, որ այս տարիների ընթացքում համատեղ աշխատանքը նշանակալի ներդրում է ունեցել Հայաստանի միջազգային բնապահպանական կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործում, ինչպես նաև նպաստել է ազգային օրենսդրության և կառավարման համակարգերի կատարելագործմանը։
Կողմերը անդրադարձել են համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին, գույքագրված խնդիրների լուծման ուղիներին, ինչպես նաև Կլիմայի մասին օրենքի մշակման գործընթացին։ Առանձին քննարկվել է «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագիրը և դրա շարունակականության ապահովման հնարավոր ուղիները։
Նախարարը գործընկերներին ներկայացրել է 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք COP17 համաժողովի կազմակերպչական աշխատանքները։ Քննարկվել է ՄԱԶԾ-ի հնարավոր աջակցությունը՝ ներառյալ տեխնիկական խորհրդատվության տրամադրում, ֆինանսավորման աղբյուրների որոնում և փորձագիտական ներուժի ներգրավում։
Վերջում ընդգծվել է, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը և ՄԱԶԾ-ն շարունակելու են համագործակցությունը նույն եռանդով՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել Հայաստանի դիրքերը միջազգային բնապահպանական համագործակցության հարթակներում։

Hambardzum Matevosyan received Natia Natsvlishvili
Minister of Environment Hambardzum Matevosyan received a delegation led by the Permanent Representative of the United Nations Development Program (UNDP) to Armenia, Natia Natsvlishvili.
During the meeting, the long-term cooperation between the Ministry of Environment and UNDP, which has lasted for more than two decades, was discussed, as well as the implementation of current programs and upcoming initiatives.
It was noted that during these years, joint work has made a significant contribution to the fulfillment of Armenia's obligations under international environmental conventions, as well as contributed to the improvement of national legislation and management systems.
The parties discussed the progress of jointly implemented programs, ways to solve the identified problems, as well as the process of developing the Climate Law. The "Reducing Risks of Investments in Energy-Efficient Modernization of Buildings" program and possible ways to ensure its continuity were discussed separately.
The Minister presented to his colleagues the organizational work of the COP17 conference to be held in Armenia in 2026. Possible support from UNDP was discussed, including the provision of technical advice, searching for funding sources, and engaging potential experts.
In conclusion, it was emphasized that the Ministry of Environment and UNDP will continue their cooperation with the same enthusiasm, aiming to strengthen Armenia's positions in international environmental cooperation platforms.