Լոպեսի համերգից պետբյուջե է վերադարձել 1.6-2 միլիոն դոլար. Հայկ Սիմոնյան
Երևանում համաշխարհային աստղ Ջենիֆեր Լոպեսզի համերգը կազմակերպած Doping Space ընկերության տնօրեն Հայկ Սիմոնյանը ներկայացրել է համերգի կազմակերպման հետ կապված մի շարք մանրամասներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայկ Սիմոնյանը թեմային անդրադարձել է ReOpen Media հարթակին տված հարցազրույցում։
«Կոմերցիոն տեսանկյունից սա Հայաստանում տեղի ունեցած ամենամեծ համերգն է։ 10 տարի առաջ մենք մասնակիցների թվաքանակի տեսանկյունից ունեցել ենք System of a Down խմբի համերգ, բայց կոմերցիոն տեսանկյունից համերգ, որը ունի այսպիսի ցուցանիշներ, իսկապես առաջինն էր։ Նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը որևէ երկրում խոսում է մի քանի բանի մասին։ Առաջին, որ դու երկիր ես, որ կարող ես հյուրընկալել մարդկանց և բացի համերգից այլ բաներով ևս զբաղեցնել, որովհետև միայն համերգը բավական չէ, որ մարդը գնա որևէ երկիր, դրա համար պետք է որոշակի ժամանցային համադրություն։ Երկրորդը այն է, որ երկիրը ունի ինտելեկտուալ ռեսուրս նման միջոցառում կազմակերպելու, որովհետև այսպիսի միջոցառումների ընթացքում չկա որևէ բիզնես կոմպոնենտ, որը չներառվի այս գործընթացում՝ սկսած բանակցային հմտություններից մինչև յուրաքանչյուր սանտիմետրի վերահսկողությունը։ Երրորդ՝ սա նաև խոսում է նրա մասին, որ մենք անվտանգ երկիր ենք, քանի որ այդ կարգի աստղերի համար անվտանգությունը թոփ առաջնահերթություններից մեկն է; Ջենիֆեր Լոպեսը, եթե չեմ սխալվում 98 հոգանոց թիմով էր ժամանել, իրենց պետք է ապացուցել, որ դու ոչ միայն արտաքին գործոններով ես անվտանգ, այլև ներքին։ Ներքինը շատ ավելի հեշտ է, ինչ վերաբերում է արտաքինին, հարց է առաջանում, քանի տարի պետք է անցնի առանց պատերազմի, որ մենք սկսենք մեզ ներկայացնել անվտանգ նաև այդ տեսանկյունից»,- նշել է Սիմոնյանը։
Խոսելով համերգի կազմակերպման գործում պետության կողմից ռեսուրսների ծախսման և դրանից քաղված օգուտների մասին՝ նա շեշտել է.
«Եթե ես չհավատայի, որ այս երևույթն արդյունավետ է, ես ջանք չէի գործադրի։ Մենք հեծանիվ չենք հորինել՝ ամբողջ աշխարհում առավել արդյունավետ միջոց՝ ավելի արագ այս քանակի զբոսաշրջիկներ ներգրավելու, գոյություն չունի, քան նման միջոցառումներն են։ Մինչև երբ պետք է գնանք մեր հարևան Վրաստանում համերգներ վայելելու և «նախանձելու» նրանց, ինչո՞ւ մենք ևս նրանց չհրավիրենք։ Նմանատիպ միջոցառումների հարցում անգամ տնտեսապես շատ ավելի հարուստ երկրներում պետությունը մեծ աջակցություն է ցուցաբերում, օրինակ Աբու Դաբիում գրեթե չկա համերգ, որ պետությունը չունենա իր ներգրավվածությունը։ Նման համերգներ կազմակերպելու տեսանկյունից պետության աջակցությունը շատ կարևոր է մի քանի կոմպոնենտով։ Առաջին՝ պետք է ունենալ բավականին մեծ ստադիոն, որպեսզի կարողանաս ներգրավել 60-80 հազար մարդ մեկ համերգի ժամանակ, որպեսզի, չունենալով տոմսի շատ մեծ արժեք, հնարավոր լինի կազմակերպել այդ համերգը։  Երկրորդ պետք է լինեն որոշակի քանակի մարդիկ, որոնք կլինեն վճարունակ և կկարողանան 100-200 եվրո միջին արժեքի տոմս գնել, երրորդ՝ պետք է ունենալ զարգացած շուկա՝ համերգի համար անհրաժեշտ սարքավորումները ներմուծելու համար»։
Անդրադառնալով մեծ ծախսերի մասին խոսակցություններին՝ Սիմոնյանն ասել է.
«Իրականում գումարը մեծ է, բայց ոչ թե մեծ ծախսն է վախենալու, այլ ցածր եկամուտը. եթե դու ունենաս միջոցառում, որի ծախսը կազմում է 1 միլիոն դոլար, որը քեզ որևէ օգուտ չի տալիս, դա չի կարող նախընտրելի լինել նրանից, որ դու ունենաս միջոցառում, որը կարժենա մի քանի միլիոն դոլար ավելի, բայց որի օգուտը պետության համար մի քանի անգամ ավելին է։ Իրականում մենք չենք բերել Ջենիֆեր Լոպեսին, մենք նրան հրավիրել ենք, որպեսզի բերենք զբոսաշրջիկների, որպեսզի այս ամենը լինի արդարացված և առողջ։ Առաջին անգամ պատմության մեջ մենք Վրաստանի կողմից ունեցանք այն հերթերը, որը լինում էր այն ժամանակ, երբ Հայաստանից էին զբոսաշրջիկները նման միջոցառումների համար գնում Վրաստան։ Հյուրանոցների, ռեստորանների տերերը այն մարդիկ են, որոնք միանգամից կարող են տեսնել այս էֆեկտը»։
Սիմոնյանն անդրադարձել է նաև ծախսված գումարների հետ կապված խոսակցություններին՝ մանրամասնելով. «Շատերը մանիպուլացնում են, թե այդ  6 միլիոն դոլարը տրվել է աստղին, իրականում այդ գումարի կառուցվածքը շատ կարևոր է։ 6 միլիոն դոլարից միայն 1 միլիոն դոլարն ավելացված արժեքի հարկի տեսքով վերադարձվել է պետությանը, բացի սրանից կան նաև այլ հարկային մուտքեր, օրինակ՝ աստղի հոնորարից 25 տոկոս մենք ունենք ոչ ռեզիդենտների շահութահարկ, այսինքն՝ եթե աստղի հոնորարը 2 մլն դոլար է, մոտ 500 հազար դոլարը վերադարձվել է պետբյուջե։ Այսինքն` ամբողջ գումարից մոտ 1.6-2 միլիոն դոլարը ավտոմատ փոխանցվել է պետբյուջե, մնացած գումարը ներառում է աստղի հոնորարը և այլ կազմակերպչական ծախսերը։
Սիմոնյանը հավելել է, որ Հայաստանի անունը նոր երանգներ սկսեց ընդունել այս ոլորտում, որովհետև ենթագիտակցաբար նման միջոցառումները խոսում են այդ թվում նրա մասին, որ այս երկիրը հետաքրքիր է աստղերի համար։
«Որովհետև նրանք բացարձակապես այն աստղերը չեն, որ գալիս են բացառապես փողի համար. մինչև երկիրը չանցնի որոշակի վալիդացիա, նրանք չեն կարող քեզ վստահել իրենց իմիջը, որպեսզի հետո այդ գումարը «իրենց քթներից չգա» և չունենան անդառնալի իմիջային կորուստ: Առանց պետության այսպիսի միջոցառումները չեն կարող տեղի ունենալ, քանի որ պետությունը ամենամեծ օգուտ քաղողն է։ Եթե համեմատենք զբոսաշրջիկների թվերը անցած տարվա այս շրջանի հետ, վստահ եմ՝ էական տարբերություն ենք տեսնելու»։
Անդրադառնալով Երևանում Սնուփ Դոգի չեղարկված համերգի կազմակերպչական հարցերին՝ Doping Space ընկերության տնօրենը նշել է.
«Քչերը գիտեն, որ մինչև Սնուփ Դոգի անունն արծարծվելը մենք ունեցել ենք բանակցություններ հենց Ջենիֆեր Լոպեսի թիմի հետ, որի արդյունքում մենք արդեն համերգի օր ունեինք՝ 2023-ի սեպտեմբերի 8-ը, բայց որոշակի հանգամանքների արդյունքում Լոպեսի թիմը չեղարկել էր ամբողջ տուրը, ինչից հետո մենք սկսեցինք նայել, թե էլ ով կա, որ տուրի մեջ է, և Սնուփ Դոգն այլընտրանքն էր։ Սնուփ Դոգի համերգի չեղարկման օրը մենք ունեցել ենք 10 700 գնված տոմս, եթե այդքան մարդ պատրաստ էր գալ համերգի, ոնց է ստացվում, որ նա մարված աստղ է։ Իրականում աստղերի ընտրությունը պատահական չէ, դա արվում է հաշվարկի և հետազոտության արդյունքում։ Պլանը կազմել ենք մենք, այդ նախաձեռնությամբ դիմել ենք պետությանը, բայց պետությունը դրել է պայման, որ ներդրվող գումարի չափով ընկերությունն ունենա 100 տոկոս բանկային երաշխիք, որպեսզի պետական միջոցները չլինեն վտանգված, և մենք էդ խնդիրը կարողացանք լուծել։ Քչերը գիտեն, բայց այն գումարը, որը պետությունը տրամադրել է, ի սկզբանե վտանգված չի եղել և չէր կարող լինել»։
Սիմոնյանը մանրամասներ է ներկայացրել նաև Սնուփ Դոգի համերգի չեղարկումից.
«2023-ի սեպտեմբերյան իրադարձությունների ժամանակ համերգի չեղարկման որոշումը կայացրել է պետությունը, բայց ես կարծում եմ, որ դա որքան էլ ցավալի, բայց ճիշտ որոշում էր։ Կար տարբերակ կամ ծրագիրը փակելու, կամ գտնում ենք միջոց՝ համերգն ավելի ուշ անելու, բայց խնդիրն այն էր, որ Սնուփ Դոգը այլևս տուրի դուրս չէր գալիս, ինչը շատ ավելի դժվարացնում էր համերգի կազմակերպումը և ավելի թանկացնում այն։ Երբ համերգը չեղարկվում է մեր կողմից, պայմանագրում չկա որևէ կետ, ըստ որի մյուս կողմը գումարի անգամ մեկ տոկոսը վերադարձնելու պարտավորություն ունի։ Ես անձամբ հանդիպել եմ իրեն և իր ընտանիքին, նշել, թե մեր ազգին ինչպիսի դժվար իրավիճակ է բաժին հասել, ինչից հետո ինքը հոնորարի ամբողջ գումարը վերադարձրել է. այսպիսի նախադեպ պարզապես չկա, երբ արտիստը գումարը վերադարձնի անգամ երեք ամիս առաջ չեղարկվելու դեպքում, էլ ուր մնաց մի քանի օր առաջ չեղարկելու դեպքում։ Գումարի վերադարձը մեզ հնարավորություն տվեց շարունակելու նախագիծը և կազմակերպելու այս միջոցառումը։ Իրականում ինձ համար ավելի էական էր ոչ թե Ջենիֆեր Լոպեսի համերգը, այլ այն, որ մենք կարողացանք Սնուփ Դոգի համերգի չեղարկման էֆեկտը հաղթահարել, որովհետև այսպիսի դեպքերում շատ մեծ վտանգ կա առհասարակ հայտնվել սև ցուցակում և զրկվել նման միջոցառումների անցկացման հնարավորությունից»։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՀՀ կառավարությունը 6 միլիոն դոլար է հատկացրել Doping Space ընկերությանը՝ Երևանում Ջենիֆեր Լոպեսի համերգի կազմակերպչական աշխատանքների իրականացման համար։ Կառավարությունը 2023 թվականին 6 միլիոն դոլար էր հատկացրել նույն ընկերությանը` աշխարհահռչակ ռեփեր Սնուփ Դոգի համերգը Երևանում կազմակերպելու համար, սակայն այդ համերգը չեղարկվել էր Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայի պատճառով։ Կառավարությունն օգոստոսի 1-ի նիստում իր նախորդ որոշման մեջ փոփոխություն էր կատարել ու Սնուփ Դոգի համերգի կազմակերպման համար նախատեսված 6 միլիոն դոլարն ուղղել էր Ջենիֆեր Լոպեսի համերգի կազմակերպմանը։

$1.6-2 million returned to the state budget from Lopez's concert. Hayk Simonyan
Hayk Simonyan, director of Doping Space, which organized the concert of world star Jennifer Lopez in Yerevan, presented several details related to the organization of the concert.
According to "Armenpress", Hayk Simonyan touched upon the topic in an interview with the ReOpen Media platform.
"From a commercial point of view, this is the largest concert in Armenia. Ten years ago, we hosted a System of a Down concert, which, in terms of participation, was the largest we had ever seen. However, from a commercial standpoint, it was our first concert with such indicators. Holding such events in any country speaks of several things. First, you are a country that can host people and provide them with activities beyond the concert, as a concert alone is insufficient for someone to visit a country; a certain entertainment combination is needed. The second point is that the country possesses the intellectual resources to organize such an event. This is because such events inherently involve a comprehensive business component, encompassing negotiation skills and meticulous control of every detail. Thirdly, this also speaks of the fact that we are a safe country, because for such stars, security is one of the top priorities; Jennifer Lopez, if I am not mistaken, arrived with a team of 98 people, they need to prove that you are safe not only in terms of external factors, but also internally. Internally, it is much easier, as for externally, the question arises, how many years should pass without war for us to begin to present ourselves as safe from that point of view as well," Simonyan noted.
Speaking about the state's expenditure of resources in organizing the concert and the benefits derived from it, he emphasized:
"If I did not believe that this phenomenon is effective, I would not make an effort. We didn't invent the bicycle, but there is no more effective way to attract this number of tourists faster than such events. Until when do we have to go to our neighboring Georgia to enjoy concerts and "envy" them? Why don't we invite them too? Even in economically much richer countries, the state provides great support for such events; for example, in Abu Dhabi, there is almost no concert that the state does not have some involvement in. From the point of view of organizing such concerts, state support is critical, with several components. First, you need a fairly large stadium to attract 60-80 thousand people during one concert. This allows you to organize the concert without having to charge very high ticket prices. Second, there must be a certain number of people who will be solvent and will be able to buy a ticket with an average price of 100-200 euros. Third, you need to have a developed market to import the equipment necessary for the concert."
Referring to the rumors about the high costs, Simonyan said:
"The amount is large, but it is not the high costs that are to be feared, but the low income. If you have an event that costs $1 million and does not bring you any benefit, it cannot be preferable to having an event that costs several million dollars more. Still, the benefit to the state is several times greater. We did not bring Jennifer Lopez; we invited her to bring tourists, so that all this would be justified and healthy. For the first time in history, we had queues on the Georgian side that were once common when tourists from Armenia visited Georgia for such events. The owners of hotels and restaurants are the people who can immediately see this effect."
Simonyan also referred to the rumors about the money spent, elaborating: "Many manipulate that $6 million was given to the star; in fact, the structure of that money is fundamental. Out of $6 million, only $1 million was returned to the state in the form of value-added tax, in addition to this, there are other tax revenues, for example, we have 25 percent of the star's fee as non-resident income tax, that is, if the star's fee is $2 million, about $500 thousand was returned to the state budget. That is, about $1.6-2 million of the total amount was automatically transferred to the state budget; the rest of the amount includes the star's fee and other organizational expenses.
Simonyan added that the name of Armenia began to take on new shades in this sphere, because subconsciously, such events speak, among other things, about the fact that this country is fascinating for stars.
"Because they are not the stars who come exclusively for money. Until the country passes a certain validation, they cannot trust you with their image, so that later that money does not "come out of their noses" and they do not have an irreversible image loss. Without the state, such events cannot take place, because the state is the biggest beneficiary. If we compare the number of tourists with this period last year, I am sure we will see a significant difference."
Referring to the organizational issues of Snoop Dogg's canceled concert in Yerevan, the director of Doping Space noted:
"Few people know that before Snoop Dogg's name was mentioned, we had negotiations with Jennifer Lopez's team, as a result of which we already had a concert date, September 8, 2023, but due to certain circumstances, Lopez's team canceled the entire tour, after which we started looking at who else was on tour, and Snoop Dogg was the alternative. On the day of Snoop Dogg's concert cancellation, we had 10,700 tickets purchased. Given how many people were ready to attend, it's surprising that he's considered a burnt-out star. The choice of stars is not accidental; it is done as a result of calculation and research. We developed a plan and applied to the state with that initiative. However, the state imposed a condition: the company must have a 100 percent bank guarantee for the invested amount to ensure state funds are not at risk. We successfully resolved this issue. Few people know, but the amount that the state provided was not at risk from the beginning and could not be."
Simonyan also provided details about the cancellation of Snoop Dogg's concert.
"During the events of September 2023, the decision to cancel the concert was made by the state, but I think that it was a painful but correct decision. There was an option to either close the program or find a way to hold the concert later, but the problem was that Snoop Dogg was no longer going on tour, which made organizing the concert much more difficult and more expensive. If we cancel the concert, no clause in the contract obliges the other party to return even one percent of the amount. I met with him and his family, and after discussing the difficult situation our nation has been in, he returned the entire amount of the fee. There is simply no such precedent when an artist returns the money even in the event of cancellation three months in advance, let alone a few days in advance. The return of the money allowed us to continue the project and organize this event. For me, it was more important not to have Jennifer Lopez's concert, but to have been able to overcome the effect of the cancellation of Snoop Dogg's concert, because in such cases there is a very high risk of being blocked and deprived of the opportunity to hold such events."
Earlier, it was known that the Armenian government allocated $6 million to the Doping Space company to carry out the organizational work of Jennifer Lopez's concert in Yerevan. The government had allocated $6 million to the same company in 2023 to organize a concert by world-famous rapper Snoop Dogg in Yerevan. Still, that concert was canceled due to Azerbaijan's military aggression against Nagorno-Karabakh. At its August 1 session, the government amended its previous decision and directed the $6 million earmarked for the Snoop Dogg concert to the organization of a Jennifer Lopez concert.