Վաղվանից ՀՀ քաղաքացիները և երկքաղաքացիները օտարերկրյա վարորդական իրավունքի վկայականով կարող են 3 ամիս մեքենա վարել
Հայաստանի այն քաղաքացիները կամ երկքաղաքացիները, որոնք վարորդական իրավունքի վկայական են ստացել արտասահմանում և չունեն ազգային վարորդական իրավունքի վկայական, մեր երկրում վարելիս տարիներ շարունակ հայտնվում էին անհարմար իրավիճակում և ենթարկվում վարչական պատասխանատվության։
Միայն 2025 թվականի առաջին կիսամյակում կազմվել է այդպիսի 8020 արձանագրություն, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ 5264։ Խնդրի լուծման նպատակով Ներքին գործերի նախարարությունը նախաձեռնել է օրենսդրական փոփոխություն, որը ուժի մեջ կմտնեն օգոստոսի 2-ից ՊԾ պետի տեղակալ Արման Չիլինգարյանի խոսքով՝ ՀՀ քաղաքացիություն, այդ թվում՝ երկքաղաքացիություն ունեցող անձին, օտարերկրյա վարորդական վկայականով կթույլատրվի վարել տրանսպորտային միջոց՝ Հայաստանն մուտք գործելու պահից սկսած երեք ամսվա ընթացքում։
Տրված ժամանակահատվածում նա պետք է կա՛մ դիմի համապատասխան հաշվառման-քննական ստորաբաժանում և փոխանակի իր օտարերկրյա վարորդական վկայականը Հայաստանի ազգային վարորդական վկայականով, կա՛մ լքի Հանրապետության տարածքը և, ցանկության դեպքում, վերադառնա։ Այս պարագայում երեքամսյա ժամկետը վերստին սկսվում է մուտք գործելու պահից։ Անհրաժեշտ է, որ օտարերկրյա վարորդական վկայականով մեր երկրում վարող Հայաստանի քաղաքացիները կամ երկքաղաքացիներն իրենց մոտ ունենան Հայաստան մուտքը հավաստող փաստաթուղթ:
Միևնույն ժամանակ գործում է անցումային դրույթ, ըստ որի՝ օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահին արդեն իսկ Հայաստանում գտնվող քաղաքացիներն ու երկքաղաքացիների վրա ևս օրենքը տարածվում է։ ՆԳ նախարարության նախաձեռնած այս բարեփոխումները նպատակ ունեն ամրապնդելու հանրային անվտանգությունը և զարգացնել անվտանգ վարորդական մշակույթը՝ միաժամանակ ապահովելով առավել պարզ ու հարմար ընթացակարգ։

Starting tomorrow, Armenian citizens and dual citizens can drive with a foreign driver's license for 3 months
Citizens or dual citizens of Armenia who obtained a driver's license abroad and do not have a national driver's license have been in an awkward situation and subject to administrative liability for years when driving in our country.
In the first half of 2025 alone, 8,020 such protocols were drawn up, compared to 5,264 in the same period last year. To solve the problem, the Ministry of Internal Affairs has initiated a legislative amendment, which will come into force on August 2. According to Deputy Head of the State Service Arman Chilingaryan, a person with RA citizenship, including dual citizenship, will be allowed to drive a vehicle with a foreign driver's license for three months from the moment of entering Armenia.
During this period, he must either apply to the relevant registration and examination unit and exchange his foreign driver's license for an Armenian national driver's license, or leave the territory of the Republic and, if desired, return. In this case, the three-month period starts again from the moment of entry. Armenian citizens or dual citizens driving in our country with a foreign driver's license must have a document confirming their entry into Armenia.
At the same time, there is a transitional provision, according to which the law also applies to citizens and dual citizens already in Armenia at the time of the law's entry into force. These reforms initiated by the Ministry of Internal Affairs aim to strengthen public security and develop a safe driving culture, while ensuring a more straightforward and more convenient procedure.