Հունաստանի փոխարտգործնախարարի հետ քննարկվել են տարածաշրջանային հարցեր
Հուլիսի 30-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Իոաննիս Լովերդոսի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստան-Հունաստան երկկողմ ավանդական բարեկամական հարաբերություններում առկա դրական դինամիկան  և ընդգծել են ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում շեշտվել է փոխադարձ բարձրաստիճան այցերի կազմակերպման կարևորությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը զրուցակցին է ներկայացրել «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունումից հետո Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող գործողությունները, մտքեր են փոխանակվել հաջորդ տարի Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի վերաբերյալ:
Վահան Կոստանյանը և  Իոաննիս Լովերդոսին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդի խնդիրներին: Վահան Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները:

On July 30, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan, who is on a working visit to New York, met with Deputy Foreign Minister of Greece Ioannis Loverdos.
The interlocutors noted with satisfaction the positive dynamics in the bilateral traditional friendly relations between Armenia and Greece. They emphasized the readiness to raise cooperation in areas of common interest to a new level. In this context, the importance of organizing mutual high-level visits was noted.
The Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia presented to the interlocutor the actions taken by the Armenian Government after the adoption of the law “On the launch of the process of accession of the Republic of Armenia to the European Union”, and exchanged views on the 8th summit of the European Political Community to be held in Yerevan next year.
Vahan Kostanyan and Ioannis Loverdos also touched upon current issues on the regional and international agenda. Vahan Kostanyan presented to the interlocutor the latest developments in the process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations.