Ոչ միայն որակի խնդիր կա, այլև՝ կառավարման որակի. Բաբկեն Պիպոյան
«Մի կողմից ասում է, որ ունենք որակի խնդիր, մյուս կողմից՝ որակյալ ապրանք, բայց ունենք սերտիֆիկացման խնդիր։ Մենք բոլոր ուղղություններում էլ ունենք խնդիր։ Երբ սկսեն գործից հասկացողները գործ անել, նման հարցեր չեն առաջանա։ Ոչ միայն որակի խնդիր կա, այլև՝ կառավարման որակի»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը՝ անդրադառնալով փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հայտարարությանը, որ որակյալ արտադրանք կա, բայց որակը սերտիֆիկացնելու մշակույթ չկա։ Պիպոյանը հավելեց՝ գործ պետք է անել։
Ըստ Բ. Պիպոյանի՝ դա խնդիր է, որը վաղուց պետք է կարգավորված լիներ, հատկապես, հաշվի առնելով Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին. «Մենք ԵԱՏՄ անդամ երկիր ենք, ամեն արտահանվող ապրանք պետք է համապատասխանի միասնական չափորոշիչների, անցնի սերտիֆիկացում կամ հայտարարագրում՝ կախված, թե ինչ ընթացակարգ է այդ ապրանքի համար սահմանված»,-ասաց նա և ընդգծեց՝ շատ բարդ է մեկնաբանել մի բան, որի մասին չի խոսվում։
Նրա գնահատմամբ՝ այսօր Հայաստանի շուկայում միաժամանակ առկա է թե՛ բարձրորակ, և թե՛ ցածրորակ ապրանք. «Միանշանակ գնահատական տալ չի կարելի, որովհետև կա և՛ շատ լավ որակի արտադրանք, և՛ վատ որակի, ընդ որում, բոլոր ուղղություններում։ Կա հայկական լավ կոնյակ և Հայաստանում շշալցվող զիբիլ, որի անունը դրված է հայկական կոնյակ։ Բոլորս դրա մասին գիտենք»։
Նա ընդգծեց՝ երբ այդ ամենի մասին մենք ենք խոսում, նորմալ է, իսկ երբ դրսի որևէ ընկերություն է ասում՝ ձեր երկրից զիբիլ է գալիս, ասում ենք՝ քաղաքական է։

"On the one hand, it says that we have a quality problem; on the other hand, we have a quality product, but we have a certification problem. We have a problem in all directions. When those who understand the business start doing business, such issues will not arise. There is not only a quality problem, but also a quality of management,” Babken Pipoyan, president of the “Informed and Protected Consumer” NGO, said in an interview with Radar Armenia, referring to Deputy Prime Minister Mher Grigoryan’s statement that there is a quality product, but there is no culture of certifying quality. Pipoyan added that work needs to be done.
According to B. Pipoyan, this is a problem that should have been resolved a long time ago, especially considering Armenia’s membership in the EAEU. “We are an EAEU member state, every exported product must comply with common standards, undergo certification or declaration, depending on what procedure is established for that product,” he said, and emphasized that it is tough to comment on something that is not talked about.
According to his assessment, today, there are both high-quality and low-quality products on the Armenian market at the same time. “It is impossible to give a definite assessment, because there are both excellent quality products and poor quality, moreover, in all directions. There is good Armenian brandy and garbage bottled in Armenia, which is called Armenian brandy. We all know about it.”
He emphasized that discussing these issues is normal, and when a foreign company claims that garbage originates from your country, we consider it political.