Team-ը «Սևան Ստարտափ Սամմիթ»-ում ներկայացրեց AI, տելեկոմ և վերականգնվող էներգիայի ոլորտների հեռանկարները
Team Telecom Armenia-ն՝ որպես տեխնոլոգիական գործընկեր, այս տարի ևս ամռան ամենամասշտաբային նորարարական նախագծի՝ «Սևան Ստարտափ Սամմիթ»-ի կողքին էր: Վրանային բիզնես ֆորումի աշխարհագրությունը 2025-ին էապես ընդլայնվել է՝ մեկ շաբաթում Սևանի ավազանում համախմբելով շուրջ 15 000 մասնակցի աշխարհի 40 երկրից:
Սամմիթի ընթացքում անցկացվող CampFire Talk-ին ելույթներով են հանդես եկել Team Telecom Armenia-ի համահիմնադիրներ Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանները՝ անդրադառնալով տելեկոմ և վերականգնվող էներգիայի ոլորտների զարգացմանն ու հեռանկարներին, ինչպես նաև Հայաստանում գերհզոր AI կենտրոնի կառուցմանը:
Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը կարևորել է «Սևան Ստարտափ Սամմիթ»-ում մեծ ենթակառուցվածքային ընկերության և IT համայնքի միջև երկխոսությունը։
«Մենք՝ որպես տեխնոլոգիական մեծ ենթակառուցվածքներ ունեցող և զարգացնող ընկերություն, այստեղ ենք՝ ներկայացնելու, թե ուր է գնում տելեկոմ ոլորտը, և նորարարություններն ինչպես են ազդում ոլորտի ու դրանում ընթացող փոփոխությունների վրա: Միաժամանակ, սա հրաշալի հարթակ է՝ ծանոթանալու նոր, թարմ գաղափարների, տեսնելու՝ ինչ մտքեր են գեներացնում մեր երիտասարդները, դեպի ուր են նայում, և ինչպես կարող ենք համադրել տեխնոլոգիական տարբեր ոլորտները»,-ասում է Հայկ Եսայանը:
«Սևան Ստարտափ Սամմիթ» նախագծի տնօրեն Վահագն Ռափյանը նշում է՝ վրանային բիզնես ֆորումի աշխարհագրության մեծացումն էապես նպաստում է նորանոր նախաձեռնությունների մեկնարկին:
«Փորձել ենք այս տարի Սամմիթը դարձնել միջոցառումների պլատֆորմ և անցկացրել ենք տարբեր ոլորտային միջոցառումներ ու կրթական ծրագրեր: Այս ամենի հարթ ու արդյունավետ ընթացքի համար կարևոր է մեր գործընկերների դերակատարումը: Արդեն երկար տարիներ ավանդաբար համագործակցում ենք Team Telecom Armenia-ի հետ, որը շուրջ 40 հեկտար տարածքում, որտեղ ենթակառուցվածքներն այդքան էլ զարգացած չեն,  ապահովում է մեր որակյալ ինտերնետ կապը»,-ասում է Վահագն Ռափյանը։
Այս տարի ևս Սամմիթի շրջանակում անցկացվել է Sevan EV Rally-ն, որի մասնակից էլեկտրամեքենաների լիցքավորումն իրականացվել է Team Energy-ի՝ հատուկ ավտովազքի համար տեղադրված արագ լիցքավորման կայաններում։ Միջոցառման նպատակն էր ուշադրություն հրավիրել Սևանի էկոմիջավայրի վրա:
Հավելենք, որ մինչ օրս նախագծի 12 միջոցառումներին ներգրավվել է մոտ 60 000 մասնակից աշխարհի շուրջ 60 երկրից: Ավելի քան 1700 ստարտափ ընկերություններից շատերը գրանտային մրցանակներ են ստացել շուրջ 650 000 ԱՄՆ դոլարի հասնող մրցանակային ֆոնդից։ Նախագծի շրջանակում կատարված ներդրումների և ներդրումային պայմանավորվածությունների չափը գերազանցում է 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարը։

Team Telecom Armenia, as a technology partner, was once again at the most significant innovation project of the summer, the "Sevan Startup Summit". The geography of the tent business forum has significantly expanded in 2025, bringing together about 15,000 participants from 40 countries around the world in the Sevan basin in one week.
Team Telecom Armenia co-founders Hayk and Alexander Yesayan delivered speeches at the CampFire Talk held during the Summit, touching upon the development and prospects of the telecom and renewable energy sectors, as well as the construction of a superpowerful AI center in Armenia.
Team Telecom Armenia CEO Hayk Yesayan emphasized the importance of the dialogue between a large infrastructure company and the IT community at the "Sevan Startup Summit".
"As a company with a large technological infrastructure and development, we are here to present where the telecom sector is going, and how innovations affect the sector and the changes taking place in it. At the same time, this is a great platform to get acquainted with new, fresh ideas, see what thoughts our young people are generating, where they are looking, and how we can combine different technological sectors," says Hayk Yesayan.
Vahagn Rapyan, Director of the "Sevan Startup Summit" project, notes that the expansion of the geography of the tent business forum significantly contributes to the launch of new initiatives.
"We tried to make the Summit a platform for events this year and held various sectoral events and educational programs. The role of our partners is important for the smooth and effective process of all this. For many years now, we have been traditionally cooperating with Team Telecom Armenia, which provides our high-quality internet connection in an area of about 40 hectares, where the infrastructure is not so developed," says Vahagn Rapyan.
This year, the Sevan EV Rally was also held within the framework of the Summit, in which the electric cars of the participants were charged at Team Energy's fast charging stations specially installed for the race—the event aimed to draw attention to the eco-environment of Lake Sevan.
It should be noted that, to date, approximately 60,000 participants from around 60 countries worldwide have been involved in the project's 12 events. Many of the more than 1,700 startup companies have received grant awards from a prize fund of about $650,000. The amount of investments and investment agreements made within the framework of the project exceeds $5 million.