Զինծառայողները փրկել են հյուծված քոթոթին
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին հուլիսի սկզբներին ՀՀ ՊՆ զինծառայողներն ահազանգել էին Վայոց ձոր-Արարատ սահմանագոտում ուժասպառ և անօգնական վիճակում գտնվող արջի քոթոթի մասին։
Նույն օրը, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները, ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված անդրկովկասյան գորշ արջի 4 ամսական հյուծված քոթոթին փոխանցել էին Երևանի «Ֆաունա-Զօօ» ՍՊԸ-ի վայրի կենդանիների վերականգնողական կենտրոն՝ անհրաժեշտ նախնական խնամք և բուժօգնություն ստանալու նպատակով։
Շուրջ երեք շաբաթ նախնական կազդուրման և վերականգնման շրջանը հաղթահարելուց հետո արջի ձագը տեղափոխվել է Ուրցաձորի Վայրի բնության և մշակույթային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կենդանիների ապաստարան, որտեղ մշակված ծրագրով, բնական միջավայրում կկազմակերպվի կենդանու հատուկ խնամքը՝ հետագայում քոթոթին վայրի բնություն բաց թողնելու համար։

В начале июля военнослужащие Минобороны Армении сообщили инспекционному органу охраны природы о беспомощном и обессиленном медвежонке, найденном на границе Вайоц Дзора и Арарата.
В тот же день сотрудники инспекции передали 4-месячного истощённого медвежонка, занесённого в Красную книгу Армении как закавказский бурый медведь, в реабилитационный центр дикой природы компании «Fauna-Zoo» в Ереване, где ему оказали необходимую первую помощь и уход.
После трёхнедельного восстановительного периода медвежонок был перевезён в приют фонда охраны дикой природы и культурных ценностей в Урцадзоре. Там, согласно специальной программе, его будут готовить к возвращению в дикую природу.