Քանաքեռ-Զեյթունի նախկին թաղապետն ապօրինի օտարել է մանկապարտեզը. գործը դատարանում է
Դատախազը 2025 թվականի հուլիսի 28-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնելու եղանակով թիվ 147 մանկապարտեզն օտարած՝ Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի նախկին թաղապետ Ա.Ք.-ի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ վարույթի նյութերը:
Քննչական կոմիտեում քննված վարույթով պարզվել է, որ Ա.Ք.-ն, ի պաշտոնե ունենալով համայնքի գույքը տնօրինելու լիազորություն, հանդիսանալով Երևան քաղաքի Դրոյի 21Ա շենքի 1-ին հարկի 141 քմ տարածքի՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքի օտարման պատասխանատուն, 2006 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրել է համայնքի ավագանու թիվ 86 որոշումը: Համաձայն այդ որոշման՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող մանկապարտեզի 141 քմ տարածքը, առանց գույքի գնահատման, 1 միլիոն 910 հազար 250 դրամով (1 քմ-ն՝ 13 հազար 500 դրամով) օտարվել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ՍՊ ընկերությանն, այն դեպքում, երբ գույքի իրական շուկայական արժեքը կազմել է 16 միլիոն 100 հազար դրամ:
2007 թվականի հունվարի 24-ին Քանաքեռ-Զեյթուն թաղային համայնքի՝ ի դեմս թաղապետ Ա.Ք.-ի և ՍՊ ընկերության տնօրենի միջև կնքվել է առուվաճառքի պայմանագիր, որով գույքը ՍՊ ընկերությանն է օտարվել 1 միլիոն 910 հազար 250 դրամով:
Արդյունքում, Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի նախկին թաղապետ Ա.Ք.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնելու եղանակով հափշտակել է ի պաշտոնե իրեն վստահված գույքը՝ համայնքին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի՝ 14 միլիոն 189 հազար 750 դրամի վնաս:
2025 թվականի հուլիսի 25-ին Ա.Ք.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նույն օրը մեղադրյալ Ա.Ք.-ի վերաբերյալ գործն անջատվել է և 2025 թվականի հուլիսի 28-ին քրեական վարույթը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Գլխավոր դատախազությունն առաջիկայում, պետական (hամայնքային) շահերի պաշտպանության հայց կներկայացնի դատարան:

Бывший глава района Канакер-Зейтун незаконно передал здание детского сада — дело передано в суд
28 июля 2025 года прокурор направил в Антикоррупционный суд Армении материалы уголовного дела с утверждённым обвинительным заключением в отношении бывшего главы административного района Еревана Канакер-Зейтун А.К., обвиняемого в злоупотреблении должностными полномочиями и растрате имущества путём незаконного отчуждения детского сада №147.
Согласно материалам, расследованным Следственным комитетом, А.К., обладая полномочиями распоряжаться имуществом общины, в 2006 году подписал решение Совета старейшин №86, в соответствии с которым 141 м² помещения детского сада, находящегося на 1-м этаже дома по адресу Ереван, ул. Дро, 21А, было продано без оценки имущества за 1 910 250 драмов (13 500 драмов за м²) коммерческой компании, хотя его реальная рыночная стоимость составляла 16 100 000 драмов.
24 января 2007 года был заключён договор купли-продажи между главой района А.К. и директором этой компании, согласно которому имущество было передано за вышеуказанную сумму.
Таким образом, бывший глава района присвоил вверенное ему имущество, причинив ущерб общине Еревана в особо крупном размере — 14 189 750 драмов.
25 июля 2025 года в отношении А.К. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года.
В тот же день дело в отношении обвиняемого было выделено в отдельное производство и 28 июля передано в Антикоррупционный суд с обвинительным заключением.
Генеральная прокуратура в ближайшее время также подаст в суд иск в защиту государственных (муниципальных) интересов.