Պատմամշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը միտված հուշագիր է ստորագրվել
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, «Հայաստանի էնոտուրիզմի խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության և «Արենի-1 քարայր» գիտահետազոտական հիմնադրամի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր։
Համագործակցության նպատակը Վայոց ձորի մարզի «Արենի-1 քարայրը և հարակից գինեգործական լանդշաֆտը» հայտի մշակումն ու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում ընդգրկումն է:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, «Հայաստանի էնոտուրիզմի խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Տիգրան Մարտիրոսյանը և «Արենի-1 քարայր» գիտահետազոտական հիմնադրամի տնօրենի պարտականությունները կատարող Բորիս Գասպարյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը կարևորել է համագործակցության հուշագրի ստորագրումը և նշել, որ համատեղ գործադրած ջանքերի արդյունքում տարիների դադարից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում գրանցվել են նոր հուշարձաններ, և այս գործընթացը պետք է լինի շարունակական:

A memorandum aimed at popularizing historical and cultural heritage has been signed
A memorandum of cooperation has been signed between the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, the “Enotourism Council of Armenia” NGO, and the “Areni-1 Cave” Scientific Research Foundation.
The goal of the cooperation is to develop the application for the “Areni-1 Cave and the Associated Wine-Growing Landscape” of the Vayots Dzor region and its inclusion in the UNESCO World Heritage Tentative List.
The memorandum was signed by Alfred Kocharyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, Tigran Martirosyan, Executive Director of the “Enotourism Council of Armenia” NGO, and Boris Gasparyan, Acting Director of the “Areni-1 Cave” Scientific Research Foundation.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Alfred Kocharyan emphasized the importance of signing the memorandum of cooperation and noted that as a result of joint efforts, new monuments have been registered in the UNESCO World Heritage Tentative List after a gap of years, and this process should be continuous.