Միքայել Աջապահյանի գործով նախաքննությունն ավարտվել է. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Մ.Ա.-ն լրատվական ալիքներից մեկին տված հարցազրույցի ժամանակ նշել է, որ ինքը ՀՀ նախկին երկու նախագահներին բազմիցս առաջարկել է բանակում, ոստիկանությունում և ազգային անվտանգությունում պաշտոնավարող իրենց գաղափարակից գեներալների միջոցով կատարել ռազմական հեղաշրջում:
Այսպիսով, Մ.Ա.-ն զանգվածային լրատվության միջոցներն օգտագործելով կատարել է իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր:
Մ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը):
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը:
Մ.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Завершено предварительное следствие по делу Микаэла Аджапахяна — СК
Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершило предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному против Микаэла Аджапахяна.
В ходе следствия были получены фактические данные, согласно которым М.А. в интервью одному из информационных каналов заявил, что неоднократно предлагал двум бывшим президентам Армении совершить военный переворот с помощью генералов-единомышленников, служащих в армии, полиции и службе нацбезопасности.
Тем самым, используя средства массовой информации, он публично призывал к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя.
В отношении М.А. возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса РА — публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному изменению конституционного строя.
Мера пресечения — арест.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору для утверждения и дальнейшего представления в суд для рассмотрения по существу.