Հայաստանի լեռնային էկոհամակարգերը առավել խոցելի են կլիմայական փոփոխությունների պայմաններում. նախարար
Ալթայի Հանրապետությունում անցկացվող «Բնության և շրջակա միջավայրի պահպանությանը նվիրված միջազգային համաժողովի» շրջանակում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը մասնակցել է «Ինչպես պահպանել համաշխարհային ջրային բալանսը» խորագրով փորձագիտական նստաշրջանին։
Նիստին ներկա էին նաև Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Բելառուսի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Թուրքմենստանի գործընկերները։
Իր ելույթում նախարար Մաթևոսյանը անդրադարձել է կլիմայի փոփոխության բացասական հետևանքներին ջրային ռեսուրսների վրա՝ շեշտելով, որ Հայաստանի լեռնային էկոհամակարգերը առավել խոցելի են կլիմայական փոփոխությունների պայմաններում։ Տեղումների կրճատումը և ջրային պաշարների նվազումը բարձրացնում են ջրային ոլորտի խոցելիությունը։
Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը՝
ջրախնայող տեխնոլոգիաների և կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրում,
ջրային համակարգերում կորուստների նվազեցման ծրագրեր,
ջրային ռեսուրսների կառավարման օրենսդրական բարեփոխումներ,
կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային հնգամյա ծրագրի (2022–2026 թթ.) հաստատում, որը նպատակ ունի նվազեցնել ջրային ռեսուրսների ոլորտում կլիմայական ռիսկերը և ապահովել հարմարվողականության ռազմավարությունների արդյունավետ իրագործում։
Նախարարը կարևորել է նաև Սևանա լճի ջրային հավասարակշռության պահպանումը և էկոհամակարգերի վերականգնումը՝ որպես առաջնահերթություն։
Համաժողովի ընթացքում նա շեշտել է միջազգային համագործակցության և փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում առանձնացվել է 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի 17-րդ հանդիպման (COP17) կարևորությունը՝ գործընկերներին հրավիրելով ակտիվ մասնակցության։
Նախարարը վստահեցրել է, որ համատեղ ջանքերի և միջազգային գործընկերների աջակցության շնորհիվ հնարավոր է ձևավորել ջրային ռեսուրսների կառավարման արդյունավետ և կայուն համակարգ, որը կծառայի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի զարգացմանը։

Министр окружающей среды Армении Амбруцум Матевосян принял участие в экспертной сессии под названием «Как сохранить глобальный водный баланс», которая состоялась в рамках Международной конференции, посвящённой охране природы и окружающей среды, проходящей в Республике Алтай.
На заседании присутствовали также представители России, Казахстана, Кыргызстана, Беларуси, Таджикистана, Узбекистана и Туркменистана.
В своём выступлении министр Матевосян подробно остановился на негативных последствиях изменения климата для водных ресурсов, подчеркнув, что горные экосистемы Армении являются особенно уязвимыми в условиях климатических изменений. Сокращение количества осадков и уменьшение водных запасов усиливают уязвимость водного сектора.
Министр представил шаги, которые предпринимаются Правительством Армении в этом направлении, в частности:
внедрение водосберегающих технологий и капельных систем орошения,
программы по снижению потерь в водных системах,
законодательные реформы в сфере управления водными ресурсами,
утверждение Национальной пятилетней программы адаптации к изменению климата на 2022–2026 годы, цель которой — снизить климатические риски в сфере водных ресурсов и обеспечить эффективную реализацию стратегий адаптации.
Матевосян также особо подчеркнул необходимость сохранения водного баланса озера Севан и восстановления окружающих его экосистем, обозначив это как один из приоритетов.
В ходе конференции он подчеркнул важность международного сотрудничества и обмена опытом между странами. В этом контексте министр особо выделил важность 17-го заседания Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которое состоится в 2026 году в Армении, и пригласил международных партнёров принять в нём активное участие.
Министр выразил уверенность в том, что благодаря совместным усилиям и поддержке международных партнёров возможно создать эффективную и устойчивую систему управления водными ресурсами, которая будет служить развитию как самой Армении, так и всего региона в целом.