ՀԾԿՀ նախագահն իրավասու չէ գնահատել արբիտրաժային վեճը
«Մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների կապակցությամբ հայտնում եմ, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահը իրավասու չէ գնահատել արբիտրաժային վեճի արդյունքում 2025 թվականի հուլիսի 22-ին ընդունված ակտով նախատեսված ապահովման միջոցների կիրառելիության հարցը, հաշվի առնելով, որ օտարերկրյա արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման կարգը սահմանված է ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով:
Ուստի, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահի որևէ վերաբերելի գործողություն, օրենքով սահմանված իր լիազորությունների շրջանակում, կարող է հետևել միայն նշված ակտի՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ճանաչման և կատարման ընթացակարգեր ապահովվելուց հետո»։

Председатель КРОУ не уполномочен оценивать арбитражный спор
«В связи с распространяемой в СМИ информацией сообщаю, что председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Республики Армения не уполномочен оценивать вопрос применимости обеспечительных мер, предусмотренных актом, принятым 22 июля 2025 года по итогам арбитражного спора, учитывая, что порядок признания и исполнения иностранных арбитражных решений регулируется законодательством Республики Армения и международными договорами.
Следовательно, любые действия председателя КРОУ, в пределах предоставленных законом полномочий, могут последовать только после прохождения процедур признания и исполнения вышеуказанного акта в соответствии с законодательством Республики Армения».