Ալիևը չի պատրաստվում գնալ զիջումների. քաղաքագետ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օրերս հայտարարել է, որ ««Զանգեզուրի միջանցքի» Ադրբեջանի տարածքում չպետք է լինի արտաքին վերահսկողություն։ Անհրաժեշտ է անարգել մուտք՝ Ադրբեջանի մի մասից մյուսը։ Ադրբեջանի քաղաքացիները չպետք է բախվեն հայ սահմանապահների հետ»։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Դավիթ Ստեփանյանը նշեց, որ Ալիևի հայտարարությունները պետք է դիտարկել Աբու Դաբիում կայացած բանակցությունների տրամաբանության շրջանակում. «Հայտնի է, որ Աբու Դաբիում նշանակալի առաջընթաց տեղի չի ունեցել բանակցություններում, եղել է պայմանավորվածություն շարունակել բանակցությունները։ Ալիևի այս հայտարարությունները հերթական փորձ են սեփական դիրքորոշումը կոշտացնել, որպեսզի հաջորդ բանակցություններին օրակարգում գերակշռի իր՝ ալիևյան օրակարգը»։
Ստեփանյանի խոսքով՝ Ալիևի առաջ քաշած «Զանգեզուրյան միջանցքի» նախագիծը ամբողջությամբ ապակառուցողական է. «Ալիևը չի պատրաստվում գնալ զիջումների և փորձում է առաջ քաշել իր Զանգեզուրյան միջանցք նախագիծը։ Իսկ սա արդեն իր մեջ դեստրուկցիայի է պարունակում, որը Հայաստանի համար անընդունելի տարբերակ է, և մենք չենք կարող գնալ այդ տարբերակով»։ Ըստ նրա՝ Ալիևը այս պահին տորպեդահարում է բանակցային պրոցեսը. «Ինչպես արել է մի քանի անգամ, երբ Բայդենի ադմինիստրացիայի կողմից գալիս էին միջնորդության առաջարկներ, և այդ տորպեդահարելու հետևանքները դնում է Հայաստանի վրա»։
Մեկ այլ քաղաքագետ՝ Երվանդ Բոզոյանն էլ նշեց, որ խնդիրը պարզ է․ «Ամերիկյան՝ պայմանական ասած ծրագիրը վերաբերելու է բացառապես միայն Հայաստանի տարածքին, և Ալիևը պաշտոնապես արդեն հայտարարում է, որ սա փաստացի երկկողմանի գործընթաց չի լինելու, և ոչ մի ամերիկյան օպերատոր չի վերահսկելու որևէ ադրբեջանական տարածք»։
Բոզոյանը նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները գնում են միակողմանի զիջումների, որոնք չեն ընդունվելու ոչ միայն ընդդիմադիրների, այլև իշխանության կողմնակիցների կողմից, և այդ պրոցեսը Հայաստանում պայթյունի է բերելու։

Aliyev is not going to make concessions. Political Scientist
Azerbaijani President Ilham Aliyev recently stated that "there should be no external control on the territory of Azerbaijan in the 'Zangezur Corridor'. Unhindered access from one part of Azerbaijan to another is necessary. Azerbaijani citizens should not clash with Armenian border guards."
In an interview with Radar Armenia, political scientist David Stepanyan noted that Aliyev's statements should be viewed within the logic of the negotiations held in Abu Dhabi. "It is known that no significant progress was made in the negotiations in Abu Dhabi, but there was an agreement to continue the negotiations. These statements by Aliyev are another attempt to harden his position so that his agenda will dominate the agenda in the next negotiations."
According to Stepanyan, the "Zangezur Corridor" project proposed by Aliyev is entirely destructive. "Aliyev is not going to make concessions and is trying to put forward his Zangezur Corridor project. And this already contains destruction in itself, which is an unacceptable option for Armenia, and we cannot go with that option." According to him, Aliyev is currently torpedoing the negotiation process: "As he has done several times when mediation proposals came from the Biden administration, and he is placing the consequences of this torpedoing on Armenia."
Another political scientist, Yervand Bozoyan, noted that the problem is clear: "The American, conditionally speaking, program will relate exclusively to the territory of Armenia, and Aliyev has already officially announced that this will not be a de facto bilateral process, and no American operator will control any Azerbaijani territory."
Bozoyan noted that the Armenian authorities are making unilateral concessions that will not be accepted not only by the opposition, but also by supporters of the government, and this process will lead to an explosion in Armenia.