Պարեկը խոշտանգել է քաղաքացուն. գործի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով  լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է Պարեկային ծառայության աշխատակիցների կողմից անձին խոշտանգելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2022 թվականի օգոստոսի 11-ին քաղաքացու կողմից տրանսպորտային միջոցը ոչ սթափ վիճակում վարելու համար Պարեկային ծառայության աշխատակիցներն իրականացրել են վարչարարություն, որի ժամանակ վարորդի ուղևորը դուրս գալով ավտոմեքենայից մոտեցել է վերջիններիս և միջամտել նրանց կողմից իրականացվող վարչարարությանը՝ վարորդին հորդորելով նստել ավտոմեքենան:
Պարեկային ծառայության երկու աշխատակիցները պահանջել են չմիջամտել իրենց ծառայողական լիազորությունների իրականացմանը, սակայն քաղաքացին չի ենթարկվել օրինական պահանջին՝ շարունակելով խոչընդոտել նրանց կողմից վարչարարության իրականացմանը:
Արդյունքում, պարեկային ծառայողները վարչական ձերբակալման են ենթարկել տվյալ քաղաքացուն և տեղափոխել Ոստիկանության բաժին, որտեղ նրանցից մեկը մյուս ծառայողի ներկայությամբ հակաիրավական վարքագիծ դրսևորելու համար պատժելու նպատակով բռունցքով հարվածներ է հասցրել իրենց իրավազորության տակ գտնվող, ձերբակալված անձի կրծքավանդակին՝ վերջինիս պատճառելով ֆիզիկական ցավ և հոգեկան տառապանք:
Պարեկային ծառայության մյուս աշխատակիցը միջոցներ չի ձեռնարկել բռնության գործադրումը կանխելու և խափանելու ուղղությամբ, բացի այդ, ընթացք չի տվել քաղաքացու նկատմամբ տեղի ունեցած խոշտանգման դեպքին, ինչը մնացել է հաշվառումից դուրս:
Պարեկային ծառայության աշխատակիցներից մեկի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշտանգումը), իսկ մյուսի նկատմամբ՝ 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը):
Վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ և հսկող դատախազի հաստատմամբ կասեցվել է վերջիններիս պաշտոնավարումը:

Патрульный пытал гражданина — предварительное расследование завершено
В управлении Следственного комитета Армении по особо важным делам, занимающемся расследованием пыток и преступлений, связанных с превышением полномочий должностными лицами с применением насилия, завершено предварительное расследование уголовного дела о пытках, совершённых сотрудниками Патрульной службы.
В ходе расследования установлено, что 11 августа 2022 года сотрудники Патрульной службы проводили административные действия в отношении водителя, управлявшего транспортным средством в нетрезвом состоянии. В это время пассажир автомобиля вышел и попытался вмешаться, уговаривая водителя вернуться в машину.
Сотрудники Патрульной службы потребовали не вмешиваться в их действия, однако гражданин не подчинился законным требованиям и продолжил мешать административному процессу. В итоге он был административно задержан и доставлен в полицейский участок, где один из сотрудников — в присутствии другого — с целью наказания за неподобающее поведение нанёс задержанному удары кулаком по грудной клетке, причинив физическую боль и психические страдания.
Второй сотрудник не предпринял никаких мер для предотвращения насилия и не сообщил о факте пыток, из-за чего инцидент остался незафиксированным.
В отношении одного сотрудника возбуждено уголовное преследование по ч.1 ст. 450 Уголовного кодекса РА (пытка), в отношении другого — по ч.1 ст. 441 (злоупотребление полномочиями или их превышение должностным лицом).
По решению органа, ведущего производство, и с одобрения надзорного прокурора, оба сотрудника отстранены от занимаемых должностей.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено надзорному прокурору для утверждения и последующей передачи в суд для рассмотрения по существу.