Նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 60 մշտական և 450 սեզոնային աշխատատեղ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 22-ին այցելել է «Ագրոպրո» ընկերություն։ Այցին մասնակցել են նաև Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը, Աշտարակ համայնքի ղեկավար Թովմաս Շահվերդյանը։
«Ագրոպրո» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց» օժանդակության տրամադրման միջոցառման շահառու։ ՀՀ Արագածոտնի մարզի Արագածոտն գյուղում ընկերությունը հիմնել է 75 հա դեղձի ինտենսիվ պտղատու այգի։ Ներդրումների ծավալը կազմում է 3.8 մլրդ ՀՀ դրամ։
Ընկերության ղեկավարի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է տարածքով, ծանոթացել այգու ենթակառուցվածքին, ներդրումային ծրագրի մանրամասներին և ընթացիկ աշխատանքներին։
Ծրագրի իրականացման արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 60 մշտական և 450 սեզոնային աշխատատեղ այգում։
Ընկերությունը նախատեսում է նաև հիմնել գյուղատնտեսական առաջնային արտադրանքի լոգիստիկ կենտրոն, որը ներառելու է թարմ մրգի սառեցում, պահեստավորում, տեսակավորում, փաթեթավորում և արտահանման կազմակերպում։
Լոգիստիկ կենտրոնի կառուցման շրջանակում կկառուցվի սառնարանային տնտեսություն, տեսակավորման և փաթեթավորման հոսքագիծ, ինչպես նաև ստվարաթղթե փաթեթավորման տարաների արտադրության արտադրամաս։
Ծրագրի արդյունքում ստեղծվելու է շուրջ 30 մշտական և 250 սեզոնային աշխատատեղ՝ ամսական միջինում 440,000 ՀՀ դրամ աշխատավարձով։ Ներդրումների ծավալը կկազմի 2․65 մլրդ ՀՀ դրամ։
Ընկերությունն ունի «Global Gap» միջազգային սերտիֆիկատ։
«Ագրոպրո» ընկերությունն օգտվել է նաև Էկոնոմիկայի նախարարության մի շարք այլ ծրագրերից, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ինտենսիվ այգեգործության զարգացման, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրման և ոչ ավանդական բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրության խթանման պետական աջակցության ծրագրից, մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից։

22 июля министр экономики Армении Геворг Папоян посетил компанию «Агропро». В визите также участвовали заместитель министра экономики Анушик Аветян и глава общины Аштарак Товмас Шахвердян.
ЗАО «Агропро» является бенефициаром программы поддержки «Инфраструктура в обмен на инвестиции». В селе Арагацотн Арагацотнской области компания заложила интенсивный плодовый сад персика на площади 75 гектаров. Объем инвестиций составляет 3,8 млрд драмов.
Министр в сопровождении руководителя компании осмотрел территорию, ознакомился с инфраструктурой сада, деталями инвестиционного проекта и текущими работами.
В результате реализации проекта планируется создать около 60 постоянных и 450 сезонных рабочих мест в саду.
Компания также намерена создать логистический центр по первичной переработке сельскохозяйственной продукции, который будет включать заморозку свежих фруктов, хранение, сортировку, упаковку и организацию экспорта.
В рамках строительства логистического центра будет возведено холодильное хозяйство, конвейерная линия по сортировке и упаковке, а также цех по производству картонной упаковочной тары.
В результате реализации проекта будет создано около 30 постоянных и 250 сезонных рабочих мест со средней месячной заработной платой в размере 440 000 драмов. Объем инвестиций составит 2,65 млрд драмов.
Компания имеет международный сертификат «Global Gap».
«Агропро» также воспользовалась рядом других программ Министерства экономики, в частности: государственной программой содействия развитию интенсивного садоводства в РА, внедрению современных технологий и производству нетрадиционных высокоценных культур, а также льготой по освобождению от таможенной пошлины.