Վարչապետը կարևորել է Լիբանանի հետ փոխգործակցության հետագա զարգացումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել տիկին Դաղերին Հայաստանի և Լիբանանի միջև հարաբերությունների հետևողական ամրապնդմանը նպաստելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Լիբանանի հետ փոխգործակցության հետագա զարգացումը բոլոր ոլորտներում և այդ առումով ընդգծել բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել Լիբանանի դիրքորոշումները՝ միջազգային հարթակների շրջանակում Հայաստանին առնչվող տարբեր հարցերի շուրջ:
Մայա Դաղերը ևս շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին և ՀՀ Կառավարությանը՝ փոխգործակցության ու ակտիվ երկխոսության համար: Դեսպանը վստահություն է հայտնել, որ երկու բարեկամ երկրներն ու ժողովուրդները կշարունակեն պատմական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը միտված քայլերը:

The Prime Minister emphasized the importance of further developing cooperation with Lebanon.
Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lebanon to Armenia Maya Dagher, who is completing her diplomatic mission in our country.
The Prime Minister thanked Ms. Dagher for contributing to the consistent strengthening of relations between Armenia and Lebanon. Nikol Pashinyan attached importance to the further development of cooperation with Lebanon in all spheres and, in this regard, emphasized the need to organize high-level mutual visits. At the same time, the Head of State highly appreciated Lebanon’s positions on various issues related to Armenia within the framework of international platforms.
Maya Dagher also thanked the Prime Minister and the Government of the Republic of Armenia for their cooperation and active dialogue. The Ambassador expressed confidence that the two friendly countries and peoples will continue to take steps aimed at strengthening and developing their historical relations.