Քննարկվել են ՀՀ-ի և Ֆրանսիայի ԶՈՒ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության հրավերով՝ հուլիսի 14-ից Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը՝ Եվրոպայի ցամաքային զորքերի հրամանատարության համաժողովին մասնակցելու համար:
Համաժողովի շրջանակում ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ցամաքային զորքերի հրամանատար, գեներալ Պիեռ Շիլլի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի զինված ուժերի համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը նաև մի շարք ոչ պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ և եվրոպական բանակների ցամաքային զորքերի բարձրաստիճան զինվորականների հետ:

Issues related to cooperation between the Armed Forces of Armenia and France were discussed
At the invitation of the US European Command, the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, Chief of the General Staff of the Armed Forces, has been in the Federal Republic of Germany since July 14 to participate in the European Land Forces Command Conference.
Within the framework of the conference, Chief of the General Staff of the Armed Forces Edward Asryan had a working meeting with the Commander of the French Land Forces, General Pierre Schill. During the meeting, issues related to cooperation between the Armenian and French armed forces were discussed.
Lieutenant General Edward Asryan also had several informal meetings with high-ranking military personnel from the US and European armies’ land forces.