Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Եվրոպական ներդրումային բանկի նախագահ Նադիա Կալվինյոի մասնակցությամբ Լյուքսեմբուրգում՝ Եվրոպական ներդրումային բանկի գլխամասային գրասենյակում տեղի է ունեցել «Հայաստան - Դիմակայուն Սյունիք ծրագիր» ֆինանսական համաձայնագրի ստորագրման արարողությունը: Համաձայնագիրը ստորագրել են Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և ԵՆԲ փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկան:
50 մլն եվրո ծավալի վարկային համաձայնագրով նախատեսված ծրագիրը նպաստելու է Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի շարունակական զարգացմանը և ուղղված է լինելու մարզի տնտեսական զարգացմանը և ենթակառուցվածքների բարելավմանը ջրամատակարարման, առողջապահության և կրթության ոլորտներում:
Ծրագիրն այդ թվում կնպաստի Սյունիքի մարզում բնակություն հաստատած տեղահանված անձանց և ընդունող համայնքների կարիքների բավարարմանը և արժանապատիվ կենսապայմանների ապահովմանը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը միջոցառման ընթացքում հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, կարևորել են «Դիմակայուն Սյունիք» շրջանակային վարկային համաձայնագրի ստորագրումը և շնորհակալություն է հայտնել ԵՆԲ գործընկերներին համաձայնագրի նախապատրաստման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների համար՝ մաղթելով այս կարևոր ծրագրի արդյունավետ իրագործում։
«Հայաստանի կառավարության և Բանկի միջև համագործակցությունը գալիս է ամրապնդելու այս օրերին ավելի ինտենսիվ փուլ մտած Հայաստան-Եվրամիություն քաղաքական երկխոսությունը և ընդլայնվող գործընկերության օրակարգը, որոնք հիմված են կայուն զարգացման, տնտեսական աճի և տարածաշրջանի դիմակայունությունն ավելացնելու համընդհանուր մոտեցումների վրա»,-նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
Լյուքսեմբուրգ կատարած այցի շրջանակներում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական ներդրումային բանկի նախագահ Նադիա Կալվինյոի և փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկայի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ԵՆԲ հետ համագործակցության զարգացման հեռանկարները և համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքը:

The financial agreement for the "Armenia - Resilient Syunik Program" has been signed
The signing ceremony for the "Armenia - Resilient Syunik Program" financing agreement took place at the European Investment Bank headquarters in Luxembourg, with the participation of Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Nadia Calvino, President of the European Investment Bank. Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and EIB Vice President Teresa Czerwinska signed the agreement.
The program envisioned by the €50 million loan agreement will contribute to the continuous development of the Syunik region of the Republic of Armenia, focusing on the region's economic growth and infrastructure improvements in the fields of water supply, healthcare, and education.
The program will also contribute to meeting the needs of displaced persons and host communities residing in the Syunik region, ensuring decent living conditions.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan delivered a welcoming speech during the event, highlighting the importance of signing the "Resilient Syunik" framework loan agreement and thanking the EIB partners for their work in preparing the agreement, wishing for the effective implementation of this vital program.
"The cooperation between the Government of Armenia and the Bank comes to strengthen the Armenia-European Union political dialogue, which has entered a more intensive phase these days, and the expanding partnership agenda, which is based on common approaches to sustainable development, economic growth, and increasing the resilience of the region," noted Mher Grigoryan.
Within the framework of his visit to Luxembourg, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan held meetings with Nadia Calvino, President of the European Investment Bank, and Teresa Czerwinska, Vice President. During the sessions, prospects for developing cooperation with the EIB and implementing joint programs were discussed.