Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերին՝ դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ։
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Դաղերին կատարված աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ Լիբանանի հանդեպ հայ ժողովրդի վերաբերմունքը պատմականորեն ձևավորված է ջերմ բարեկամական կապերի և ընդհանուր արժեքների վրա:
«Վստահ եմ, որ Դուք լավ գիտեք մեր վերաբերմունքը Լիբանանի պետության և ժողովրդի նկատմամբ։ Հավատացեք՝ Լիբանանում տեղի ունեցող յուրաքանչյուր իրադարձություն՝ լինի դրական, թե՝ բացասական, մեզ մոտ ընդունվում է նույնքան սրտացավությամբ, որքան եթե դա տեղի ունենար մեր երկրում:
Մենք մշտապես զգացել ենք միմյանց կարիքը։ Դա վերաբերում է կյանքի բոլոր բնագավառներին՝ սկսած քաղաքական համագործակցությունից, մինչև միջազգային հարթակներում միմյանց աջակցությունը»,- ասել է նախագահը։
Այս համատեքստում Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիբանանի վերջերս արտահայտած դիրքորոշման համար՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության Ստամբուլում կայացած գագաթնաժողովի ընթացքում։ Նա բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ Լիբանանը վերապահում է հայտնել ընդունված հայտարարության այն ձևակերպումների առնչությամբ, որոնք Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ներառվել էին հակահայկական ենթատեքստով։
Խոսելով երկու երկրների հարաբերություններն առավել ակտիվացնելու անհրաժեշտության մասին ՝ նախագահը նշել է, որ ապագային պետք է նայել լավատեսությամբ: «Ես ավելի լուսավոր ապագա եմ տեսնում մեր երկու երկրների համար»,- հավելել է նա։
Դեսպան Մայա Դաղերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել. «Ես հեռանում եմ Հայաստանից՝ գրեթե ութ տարի դիվանագիտական առաքելություն իրականացնելուց հետո։ Հեռանում եմ տխրությամբ, սակայն, միևնույն ժամանակ, ուրախությամբ, քանի որ, ինչպես նշեցիք, ապագան մեր երկու երկրների համար լուսավոր է լինելու»։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել հայ-լիբանանյան հարաբերությունների հնարավորինս արագ ակտիվացման անհրաժեշտությանը՝ հաշվի առնելով Լիբանանում վերջին շրջանում սկսված վերակառուցման և վերականգնման գործընթացները, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող պատմական կապերն ու փոխադարձ վստահության ամուր հիմքերը։
Զրույցի ավարտին Հանրապետության նախագահը դեսպան Դաղերին մաղթել է հաջողություններ և նորանոր ձեռքբերումներ հետագա գործունեության մեջ:

President Vahagn Khachaturyan received the Ambassador of Lebanon to the Republic of Armenia
President of the Republic Vahagn Khachaturyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lebanon to Armenia Maya Dagher on the occasion of the completion of her diplomatic mission.
President Khachaturyan thanked Ambassador Dagher for the work done, emphasizing that warm, friendly ties and shared values have historically shaped the attitude of the Armenian people towards Lebanon.
"I am sure that you are well aware of our attitude towards the state and people of Lebanon. Believe me, every event taking place in Lebanon, whether positive or negative, is received with the same compassion as if it had occurred in our own country.
We have always felt the need for each other. This applies to all spheres of life, from political cooperation to supporting each other on international platforms," the President said.
In this context, Vahagn Khachaturyan expressed gratitude for the position recently expressed by Lebanon during the summit of the Organization of Islamic Cooperation in Istanbul. He highly appreciated the fact that Lebanon expressed reservations regarding the wording of the adopted statement, which was included with an anti-Armenian subtext at the initiative of Azerbaijan.
Speaking about the need to strengthen relations between the two countries, the President noted that the future should be viewed with optimism. "I see a brighter future for our two countries," he added.
Ambassador Maya Dagher thanked for the reception and noted: "I am leaving Armenia after almost eight years of carrying out a diplomatic mission. I am leaving with sadness, but at the same time with joy, because, as you mentioned, the future will be bright for our two countries."
During the meeting, the need to activate Armenian-Lebanese relations as soon as possible was discussed, taking into account the reconstruction and restoration processes that have recently begun in Lebanon, as well as the historical ties and strong foundations of mutual trust between the two peoples.
At the end of the conversation, the President of the Republic extended his best wishes to Ambassador Dagher, wishing him success and new achievements in his future endeavors.