Բռնաճնշումների վերաբերյալ պնդումը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը. ՆԳՆ խոսնակ
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հերքում է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հայտարարությունն այն մասին, թե ՀՀ իշխանությունների կողմից իրենց նկատմամբ բռնաճնշումներ են իրականացվում՝ հուլիսի 12-ին կայանալիք հանրահավաքին ընդառաջ։
«Բռնաճնշումների վերաբերյալ պնդումը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը: ՆԳՆ ոստիկանությունը ինչպես ցանկացած, այնպես էլ այս հավաքի կազմակերպիչների հետ կազմակերպչական բնույթի հարցեր է քննարկում: Արտոնված հավաքի ընթացքում ՆԳՆ ոստիկանությունը պարտավոր է պահպանել հասարակական կարգը, ինչը պատշաճ իրականացվելու է»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է ՀՀ ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը:
Հուլիսի 12-ին Երևանի Ազատության հրապարակում ժամը 18։00-ին նախատեսված է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հրավիրած հանրահավաքը։ «Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդ»-ն ավելի վաղ հայտարարություն էր տարածել՝ պնդելով, թե ՀՀ իշխանությունների կողմից խորհրդի անդամների և համակիրների նկատմամբ բռնաճնշումներ են կիրառվում։

Утверждение о давлении абсолютно не соответствует действительности. Представитель МВД
Министерство внутренних дел Республики Армения опровергает заявление Совета по защите прав арцахцев о якобы осуществляемом властями РА давлении в их отношении в преддверии запланированного на 12 июля митинга.
Точная формулировка МВД:
«Утверждение о давлении абсолютно не соответствует действительности. Полиция МВД, как и в случае с любыми другими мероприятиями, ведет с организаторами данного митинга обсуждение вопросов организационного характера. При проведении санкционированного собрания на полицию МВД возложена обязанность по поддержанию общественного порядка, что и будет обеспечено надлежащим образом», — в беседе с «Арменпресс» отметил официальный представитель МВД РА Нарек Саркисян.
Детали:
12 июля в 18:00 на площади Свободы в Ереване состоится митинг, инициированный Советом по защите прав арцахцев. Ранее указанный Совет распространил заявление, содержащее утверждения о применении властями Армении мер давления в отношении членов и сторонников Совета.
Ведомство подчеркивает, что все предпринимаемые действия осуществляются в рамках обеспечения законности и правопорядка.