ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը՝ Երևանին և Բաքվին ներկայացված առաջարկին
ԱՄՆ պետքարտուղարությունն արձագանքել է լուրերին այն մասին, թե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմ կողմից Հայաստանին և Ադրբեջանին առաջարկ է ներկայացվել Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ԱՄՆ  պետքարտուղարության մամուլի գրասենյակը հայտնել է, որ մամուլում հրապարակված այդ լուրերի վերաբերյալ իրենք տեղեկություն չունեն։
«Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին: Մենք որեւէ տեղեկություն չունենք, որը կարող ենք տրամադրել մամուլում այդ hրապարակումների վերաբերյալ»,- ասված է պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ներկայացուցչի պատասխանում։
Ավելի վաղ Քարնեգի հիմնադրամի վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը՝ հղում անելով երկու օտարերկրյա դիվանագետների, նշել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Երևանին ու Բաքվին առաջարկ է ներկայացրել Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի մասին։
Ըստ այդ աղբյուրների՝ ամերիկյան առաջարկը նման է տարիներ առաջ Եվրամիության կողմից շրջանառված տարբերակին, որի հիմքում 2008-ի պատերազմից հետո Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև համաձայնեցված ծրագիրն էր։ Դրանով կողմերը նախատեսում էին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի վիճելի շրջաններով անցնող երթուղիների կառավարումը հանձնել շվեյցարական մի անկախ ընկերության, որը պարտավորվելու էր հետո լոգիստիկ տվյալները փոխանցել շահագրգիռ բոլոր կողմերին։

The US position on the proposal presented to Yerevan and Baku
The US State Department has responded to reports that the administration of US President Donald Trump has presented a proposal to Armenia and Azerbaijan to unblock communications in the South Caucasus.
In response to a request from "Armenpress", the US State Department's press office stated that it has no information about the reports published in the press.
"The United States supports efforts aimed at strengthening peace and stability in the South Caucasus. We do not have any information that we can provide regarding these reports in the press," the State Department press service representative said in a response.
Earlier, Carnegie Endowment analyst Olesya Vardanyan, citing two foreign diplomats, noted that the administration of US President Donald Trump has presented a proposal to Yerevan and Baku regarding a road connecting Azerbaijan with Nakhichevan through the territory of Armenia.
According to these sources, the American proposal is similar to a version circulated by the European Union years ago, which was based on a plan agreed upon between Russia and Georgia after the 2008 war. Under it, the parties planned to hand over the management of routes passing through the disputed regions of Abkhazia and South Ossetia to an independent Swiss company, which would then undertake to transfer logistical data to all interested parties.