ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Էրդողանի հայտարարությանը
Հայաստանը եղել և մնում է շահագրգռված տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնման և տնտեսական զարգացման մեջ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան նշել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման թեմային վերաբերվող հայտարարությանը։
-Թուրքիայի նախագահն այսօր անդրադարձել է տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման թեմային և հիշատակելով «միջանցք» եզրույթը՝ նշել է, որ որ Հայաստանն այդ հարցում ավելի ճկուն մոտեցում է ցուցաբերում տնտեսական ինտեգրացիային մասնակցելու համար։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
-Հայաստանը եղել և մնում է շահագրգռված տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնման և տնտեսական զարգացման մեջ: Այդ ըմբռնումով է, որ ՀՀ-ն հանդես է եկել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությամբ և դրան համահունչ առանձին գաղափարներով, լուծումներով, կառուցողական առաջարկներով։ Մեր կարծիքով, դրանք կարող են փոխշահավետ արդյունքներ ապահովել ինչպես տարածաշրջանի երկրների, այնպես էլ ավելի լայն աշխարհագրությամբ հաղորդակցությունների ցանցի զարգացմամբ հետաքրքրված գործընկերների համար: Ինչպես նախկինում, այժմ ևս տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ՀՀ տեսլականը խարսխված է հիմնարար սկզբունքների՝ ինքնիշխանության, կապուղիների նկատմամբ ազգային իրավազորության վրա, և ինչպես հայտնի է, չի ենթադրում այլ տրամաբանություն։ Շահագրգիռ գործընկերների հետ քննարկումները շարունակվում են։

МИД Армении ответил на заявление Эрдогана
Армения была и остается заинтересованной в расширении региональной взаимосвязанности и экономического развития. Об этом в ответ на запрос «Арменпресс» заявила пресс-секретарь МИД Ани Бадалян, комментируя заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по теме разблокировки транспортных коммуникаций.
— Президент Турции сегодня затронул тему разблокировки транспортных коммуникаций и, упоминая термин «коридор», отметил, что Армения демонстрирует более гибкий подход к участию в экономической интеграции. Как вы это прокомментируете?
— Армения была и остается заинтересованной в расширении региональной взаимосвязанности и экономического развитии. Именно с этим пониманием Армения выступила с инициативой «Перекресток мира» и связанными с ней конкретными идеями, решениями и конструктивными предложениями. По нашему мнению, они могут обеспечить взаимовыгодные результаты как для стран региона, так и для партнеров, заинтересованных в развитии сети коммуникаций в более широкой географии. Как и прежде, видение Армении по разблокировке транспортных инфраструктур в регионе основано на фундаментальных принципах суверенитета и национальной юрисдикции над коммуникациями и не предполагает иной логики. Обсуждения с заинтересованными партнерами продолжаются.